Yol

KOENIGSEGG TREVITA: Işık hızının vücut bulmuş hali

Yalnıza üç adet üretilen, dünyanın en hızlı, en pahalı ve ışıltılı otomobiline yakından bakmak ister misiniz? 

.

.

 

Bir otomobil düşünün; 1018 beygir gücünde olsun ve tüm dünyada yalnızca üç adet üretilsin. Üretildiği dönemin en pahalı otomobili olarak ilan edilsin ve üreticisinin tek amacı ‘en ilginç modeli’ yaratmak olsun.         

1994 yılında hayat bulan İsveç menşeli Koenigsegg markasının Trevita modeli tam da bu amaca hizmet ediyor. ‘En ilginç model’ olma özelliğiniyse tamamen karoserinin üzerindeki ilginç renkten alıyor.

‘Üç beyaz’ manasına gelen Trevita’nın bu ismi almasının sebebi, uzaktan bakıldığında sedefli gümüş gibi görünen fakat yakından bakıldığında binlerce elmasın parlamasını çağrıştıran karbon fiber karoseri. Karoserdeki özel teknik sayesinde milyonlarca ışık titreşimi yayan araç,  ilhamını elmastan alıyor.

Trevita aslında Koenigsegg’in daha önce tanıttığı CCXR modelinden farksız. 1018 HP güç üreten araçta 4.7 lt’lik V8 motora yer verilmiş. İki kişilik olarak tasarlanan Trevita’dan dünyada yalnızca üç adet bulunuyor. Bilindiği kadarıyla da bu üç arabanın biri ünlü Amrikan talkshowcu Jay Leno’ya, diğeri Güney Afrikalı bir milyonere, sonuncusuysa kimliği bilinmeyen bir kişiye ait.

Dünyanın en hızlı, en pahalı ve ışıltılı otomobili Koenigsegg Trevita 388 km/s’lik hızıyla Ferrari Enzo (355 km/s), Porsche Carrera GT (334 km/s), McLaren-Mercedes SLR (334 km/s) ve Lamborghini Murcielago (330 km/s) gibi araçları geride bıraktı.

Daha fazla görsel için Mag by NobleandRoyal’i ziyaret edebilirsiniz.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın