gidilecek yerlerGuide

Konfüçyüs’ün Evi: Qufu

M.Ö. 770-M. Ö. 476 yılları arasında Lu Krallığı’nın başkenti olan Qufu, Shandong eyaletinini güneybatısında yer alıyor. Büyük düşünür Konfiçyüs’ün evi olarka kabul edilen Qufu, Çin’deki dört büyük kutsal şehirden biri olarak anılıyor.

‘Doğunun Kudüsü’ denilen Qufu’da bulunan, Konfüçyüs Tapınağı, Konfüçyüs Kabristanı ve Kong Aile Köşkü gibi pek çok yer 1994’te UNESCO Dünya Mirasları Listesine girdi.

Kenti kültürel bir cazibesi bulunuyor. Bu cazibeden etkilenen bir çok turist her yıl Qufu’ya gelerek Konfiçyus ve öğretileri hakkında bilgi alıyor. Yine aynı şekilde akademik çalışmaları olanlar da Çin’e gidip, Qufu’yu ziyaret ediyorlar.

Konfüçyüs Tapınağı’nın bir parçası olan Dacheng Salonu’ndan daha daha yüksek uzunlukta bir yapının inşasına izin verilmediği için kentte hiç yüksek bina bulunmamaktadır. Ayrıca bu kentte yaşayanların beşte biri Konfiçyüs’ün soyundan gelmektedir.

Yasak Kent’ten sonra Çin’in en büyük yapısı olan Konfüçyüs Tapınağı burada yer alır. Tapınak aslında Konfüçyüs’ün evidir. Evde bulunan Konfüçyüs’e ait tüm eşyalar, kitaplar, müzik aletleri ve kıyafetler bugüne kadar korunmuştur. Bu nedenle bu tapınak aynı zamanda  bir müze görevi de görmektedir.

Qufu’da bir de Konfüçyüs’ün soyundan gelen kişilerin yaşadığı Kong Aile Köşkü bulunmaktadır. Köşkteki tüm yapılan Ming ve Qing hanedanlığı zamanında yapılmıştır. 12,470 metrekarelik bir alanı kaplayan bu köşk Konfüçyüs Tapınağı’nın doğu tarafında yer almaktadır.

Kentin güneyindeyse Konfüçyüs’ün mezarı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük aile kabristanı olma özelliği taşıyan Konfüçyüs’ün mezarı, yaşamını yitirdiği yıllarda bu kadar büyük değildi. Ancak zamanla Konfüçyüs’ün toplumdaki öneminin anlaşılmasıyla farklı dönemlerde imparatorların yaptığı bağışlarla alan genişletildi.

Qufu geziniz sırasında bir yandan tarihi yerleri gezerken bir yandan da her türlü el yapımı eşyayı bulabilirsiniz. Ayrıca yöreye özel Qufu pirincinden yapılmış yemeklerin tadına bakabilir, seyahatinizi daha lezzetli bir hale dönüştürebilirsiniz.

 

 

Similar Articles
Çin'in Kışlık Turizm AdresleriÇin'i Tanımak İçin Gidilmesi Gereken Tek Adres: LuoyangHuangguoshu ŞelalesiDoğu'nun Hawaii'si SanyaTarihi ve Modern Bir Kent: ChangshaMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles