MagazineTutku

Konyak : Bir Fransız alamet-i farikası

KONYAK

Bir Fransız alamet-i farikası

 En iyi konyaklar XO, VSOP (Very Superior Old Pale) ve (VS (Very Special) damgası taşırlar. XO’lar 20 yıl ve üzeri dinlendirilen en kaliteli konyaklardır. VSOP’lar 20 yıla kadar dinlendirilmiş olanlardır. Hangi marka olursa olsun, en iyi aromayı bu konyaklarda yakalarsınız. VS’ler içinde de çok kaliteli olanlar vardır, ama siz yine de XO ve VSOP’tan şaşmayın!

Konyak kadehlerinin balon ya da lale biçimli olması estetik bir kaygıdan değil, tümüyle fonksiyonel bir sebepten kaynaklanır. Balon kadehler konyağın el yordamıyla ısınmasını ve aromasını iyice ortaya çıkarmasını sağlar. Lale kadehler ise hem ısınmasını hem de aromanın içim süresi içinde uçup gitmesini önler, kadehe hapseder.

 

 

Ermeniler’in Ararat’ı, Yunanlar’ın Metaxa’sı brendi diye anılır. Aslında yapımıyla bir farkı yoktur konyaklardan. Fark, tescillenmemiş olmalarıdır. Zira konyak adını alabilmesi için bir brendinin Fransa’nın belli bölgelerinde üretilip, resmi bir kurum tarafından tescillenmesi gerekir.

Bazı içkiler vardır ki, sadece damak tadınıza hitap etmez, beş duyunuzla birden etkileşime geçer. Eşsiz kokusu, altın sarısından kehribara uzanan rengi, koleksiyona uygun bir içki olduğundan olsa gerek sanat eseri kıvamındaki şişeleri ve kaliteli üzümün iki kere damıtılmış halinin verdiği o lezzetle konyak; ruhunuzu teslim alan bir içkidir.

YÜKSEK ASİDİTELİ ŞARABI KAYNATINCA!
Aslında konyağın hikayesi biraz üzücü başlar. 1600’lü yıllarda Fransa’nın güneybatısındaki en hareketli liman olan Bordeaux’dan dünyanın dört bir tarafına Fransız şarabı gitmekteydi. Bu limandan dünyaca ünlü Bordeaux şaraplarının yanında, Bordeaux ile komşu olan Gaskonya, Cahors ve Cognac bölgelerinin şarapları da ihraç edilmekteydi. Ancak Cognac bölgesinin bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şaraplar düşük alkollüydü ve yüksek asitli bir içeriğe sahipti ve de en kötüsü, uzun süren deniz yolculuklarında yüksek asiditesinden dolayı bozuluyorlardı. Bu bozulmanın önüne geçmek için kaptanlar Cognac bölgesi şaraplarını kaynatarak hem yüksek asit oranını düşürmeyi hem de düşük alkol oranını artırmayı denediler. Şaraptan ürettikleri bu yeni ürün uzun deniz seyahatlerinde aylarca meşe fıçılarda kaldı ve bugünkü konyak markasının da içinde olduğu brendi türü alkollü içki ortaya çıktı. Bir marka olarak konyak ise, Fransa’nın güneybatısındaki Cognac bölgesindeki bağların ‘ugi blanc’, ‘colombard’ ve ‘chardonnay’ beyaz üzümlerinden üretilen ve adı 1930’lu yıllardan itibaren tescillenmiş ürünlerin ismidir. Bu tescilden dolayı aynı üzümlerle ve aynı yöntemlerle üretilmiş olsa bile başka bir bölgede üretilen bir brendinin adı konyak olamaz, ancak Brendi sınıflandırmasında yer alabilir. Örneğin Yunanlar’ın Metaxa’sı ya da Ermeniler’in meşhur brendisi Ararat oldukça özel tatlara sahip olmalarına rağmen konyak adı altında satılmamaktadırlar. Hatta bu durumla ilgili güzel bir deyiş bile vardır: Her konyak bir brendidir ama her brendi bir konyak değildir…

 

NAPOLEON BU İÇKİYE AŞIKTI
Konyak eski ve sağlam  bir içme kültürüne ve adabına sahiptir. Siyasetten sanata birçok başarılı isim konyak sevgileriyle de tanınırlar. Örneğin tam bir konyak tutkunu olan Napoleon’un bu sevgisinin ünü; en nadide konyaklara Napoleon Cognac adı verilmesiyle sonuçlanmıştır. Ancak şunu da belirtmeliyim ki artık bu adlandırma pek revaçta değil. Konyaklar daha çok hangi kalite üzümden yapıldıklarına ve kaç sene fıçılarda dinlendirildiklerine göre adlandırılıyorlar.

BALON VE LALE KADEHLERLE TAM VERİM ALIN
Konyak kadehi ya balon şeklinde ya da yukarıya doğru daralan lale biçimindedir. Bunun amacı ise, konyağınızı yudumlamaya başlamadan önce kadehi avuç içlerinizle biraz ovuşturup kadehin ısınmasını sağlamak ve böylelikle konyağı biraz da olsa ısıtıp aromasını serbest bırakarak içimini daha leziz hale getirmek içindir. Yüksek alkol oranı, keskin tadı ve kokusuyla konyak genellikle yemeklerden sonra tercih edilen bir içkidir. Ayrıca konyak tutkunları, bu içkinin başka bir sıvıyla karıştırılmasına kesinlikle karşıdırlar. Çünkü konyağın o enfes tadı ancak sek olarak içildiğinde kendisini hissettirmektedir. Neyse ki konyak, tüketim şekilleri modernleşen ve bu anlamda gurmelerine ah çektiren viskinin akıbetine uğramamıştır ve hala geleneksel şekillerde tüketilmektedir. Tabii bu cümlelerden konyağın tutucu bir içki olduğu yanılsaması da ortaya çıkmasın. Bugün konyak özellikle ABD pyazarında ilginç bir biçimde, hip-hop tutkunu gençler tarafından tüketilen ve oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan bir içki.

KAHVENİN VE SİGARİLLONUN SIKI DOSTU
Sek olarak tüketilecek kaliteli bir konyağın yanında özellikle fındık, badem, şam fıstığı gibi doygun yağ oranına sahip yemişler tercih edilmektedir. Bunun yanında konyak, kahveyle de oldukça uyumlu olan bir içkidir. Ancak tutkunları konyağı kahveyle karıştırıp içmekten ziyade önce kahvelerinden bir yudum alıp ardından kahvenin damaktaki sıcaklığı geçtiğinde, konyaklarından bir yudum almak suretiyle tüketmektedirler. Bunun yanında özellikle bitter çikolata konyağın yanında oldukça keyifli bir biçimde tüketebileceğiniz bir yan üründür. Tütünle konyağın ilişkisine baktığımızda ise, keyifli bir yemeğin ardından ince sarılmış bir sigarillo ya da panatella ile konyak muhteşem gitmektedir.

HER DAMAK TADINA UYGUN BİR KONYAK VAR AMA…
Konyak da, tıpkı şarap gibi yüzlerce çeşidi bulunan, hemen hemen her damak zevkine hitap edebilecek ürün skalasına sahip bir içkidir. Şarapla olan akrabalığı ürün çeşitliliği noktasında da kendisini göstermiştir. Bugün konyak özellikle Ulusal Fransız Konyak Profesyonelleri Birliği’nin (Bureau National Interprofessionnel du Cognac) oldukça hassas gözetimleri sayesinde üretim kalitesini ilk günkü gibi korumaktadır. Örneğin konyak çeşitleri kaliteleri bağlamında oldukça özenli bir şekilde tasnif edilmektedirler. Söz  gelimi, V.S. (Very Special) etiketli konyaklar en az üç sene fıçıda beklerken, V.S.O.P (Very Superior Old Pale) etiketliler altı seneden 20 seneye varan zaman aralıklarında dinlendirilen konyakları tarif etmektedir. XO etiketli konyaklar ise dinlendirilmesi asgari 20 sene olan konyakları betimlemek için kullanılan ve üstün kaliteyi tarif eden bir sıfattır. Bunun yanında aslında en kaliteli konyaklar Grand Champagne adıyla bilinir. Cognac bölgesinin bir alt bölgesi olan Grand Champgne bölgesi, konyağın en özelinin ve en kalitelisinin üretildiği bölge ve buradan çıkan konyaklar en pahalı ve en özel ürünler… Bu anlamda, yazımıza XO etiketli olan ve Grand Champagne standartında olan  bazı konyakları tanıtarak devam edelim ve yazımızı noktalayalım.    

CAMUS COGNAC CUVEE 3.128
140 yıllık tecrübesiyle Camus markası,  mükemmel konyağı yaratmaya en yakın olan marka. Beş jenerasyondur sürdürülen konyak üretimi, her farklı jenerasyonun kendi bilgi ve görgüsünü kattığı bir serüvene dönüşmüş durumda ve bu serüvenin en ihtişamlı örneklerinden  birisi Cuvee 3.128 çeşidi. ‘Eaux de Vie’ (Hayat Suyu) olarak adlandırılan üretim biçimiyle her seferinde üç kere damıtılan ve iki kere distile edilen Cuvee 3.128 serisi yaklaşık 44 yıl özel meşe fıçılarda dinlendirildikten sonra şişeleniyor. Fransız sanatçı Serge Mensau’nun özel kristal dizayn şişeleri içinde satışa sunulan Cuvee 3.128 serisi yaklaşık 3.500 Euro civarında bir etiket fiyatına sahip ve sadece 3.500 adet üretilmiş bir konyak.

DELAMAIN LE VOYAGE
Bu güzide konyak adının hakkını vererek,  deri olan ve 19’uncu yüzyıl gezginlerinin o günkü bakir dünyadaki serüvenlerine atıflarla dolu bir gezi çantası içinde satışa sunuluyor. Delamain Ailesi yüzyıllar içerisinde biriktirmiş olduğu bütün tecrübesini muhteşem bir incelik ve zerafetle bu ürünün ruhuna aktarmış. Macera ve serüvenci kimliğinin bir getirisi olarak bu konyak oldukça özel Amerikan tütünleri, Afrika kahve tohumları ve Uzakdoğu baharatlarıyla harmanlanmış bir tada sahip. Bakarat kristali olarak adlandırılan oldukça özel bir kristal şişede sevenleriyle buluşmaya hazır olan bu konyak, 7.000 Euro’luk bir fiyata sahip ve sadece 500 adet üretilmiş.

HARDY PERFECTION FIRE
Hardy’nin beşinci jenerasyon ‘Essential Element’ serisinden olan Hardy Perfection Fire tam bir Grande Champagne ve 1870’li yıllara uzanan bir yapım tekniğine sahip. Kendisini ‘’ ‘dünyanın en eski harmanlanmamış konyağı’ olarak tarif eden Perfection Fire serisi; çikolata, ve kahve tatlarıyla meşe fıçının inanılmaz aromasını kendisinde birleştiriyor. Fire Perfection serisinin o muazzam kristal şişesi ise konyağın ihtiva ettiği elementler olan ‘ateş’, ‘su’, ‘hava’ ve ‘toprak’ bileşimlerini yansıtmayı amaçlamış. Bu anlamda isterseniz farklı şişe siparişlerini de verebiliyorsunuz. Ancak unutmadan belirtelim ki bu çok özel Grand Champagne serisi sadece 300 adet üretilmiş durumda ve fiyatı yaklaşık olarak 6.700 Euro.

COGNAC FRAPIN CUVEE 1888
François Rabelais gibi 16’ncı yüzyılda yaşamış bir usta yazarı ve konyak aşığını aile ağacında bulunduran Frapin Ailesi herhalde böyle bir aile üyesine sahip olduğu için ne kadar iftihar etse azdır. Bu nedenle olsa gerek en son ürettikleri ve en özel Grande Champagne’leri olan The Cuvee 1888 ürününe Rabelais’in maceracı ve iyi konyağa düşkün ruhunu yansıtmışlar desek abartmayız. The Cuvee 1888 markası Fransa’nın Grand Champagne bölgesi üzümlerini yüzyıllık tariflerle hazırlayıp yumuşak baharatlar ve çiçek aromaları ile harmanlamış ve bu muhteşem Konyak ortaya çıkmış. Grande Champagne orijinli bu Konyağın fiyatı ise 7.000 Euro…

COURVOİSİER L’Esprit
Courvoisier L’Esprit ürününde kullanılan üzümlerin namı Napoleon dönemine dek uzanmaktadır. Ünlü şef Jean-Marc Olivier’in elinde bu üzümler hak ettikleri değere uygun bir konyağın muhtevasını oluşturmuşlar. Sonuç mu? Muhteşem şeftali, bal ve havana puroları karışımlı harmanıyla ve Leylak desenli kristal şişesiyle Courvoisier “Mutlaka sahip olmalıyım” dedirten bir konyak, fiyatı ise 9.500 Euro.

HENNESSY ELLIPSE
Satış rakamlarıyla ABD’de bir numarada olan ve dünya konyak pazarının yüzde 40’ını elinde bulunduran Hennessy markası konyak dünyasında her kesimin gıptayla baktığı muhteşem bir marka. Ellipse ürünü ise bu markanın lüks tüketim için özel olarak dizayn ettiği ve markanın bütün güçlü taraflarını çizgisinde bulunduran bir alametifarika. İçinde Kristalize edilmiş meyve parçacıkları ve yaban gülleri bulabileceğiniz bu Konyak, Hennessy markasının o leziz tadını en son seviyede yaşamanıza fırsat tanıyan kalitesi ile başucunuza koymanız gereken bir ürün. Grande Champagne kategorisinde olan bu ürün yaklaşık 4.000 Euro civarında.

HINE TALENT
Hine Talent, 1991 yılında Bernard ve Jaques Hine kardeşler tarafından dedelerinin Fransa’ya gelişinin yüzüncü yılı şerefine üretilmiş bir konyak. Hine kardeşlerin ayrıcalıklı üretim çizgisinin bir adım ötesinde dokunuşlar taşıyan Hine Talent, iyi bir konyağı oluşturan bütün noktaları içinde barındırmakta ve daha da fazlası, Hine tecrübesi ve yaratıcılığı ile bambaşka sulara yelken açmakta. Honduraslı ahşap ustalarının, kristal ve bakarat karışımı olarak dizayn ettikleri şık bir  kutu içinde sunuluyor. Grande Champagne kategorisinde olan Hine Talent 6.000 Euro değerinde.

COGNAC JENSSEN ARCANA
Arcana, aromasını Grand Champagne bölgesinin kalkerli topraklarının Fransız meşe fıçılarla birleştiği noktadan alıyor. Jenssen bu aromasını genellikle diğer konyaklarını daha değerli kılmak için kullanıyor. Ancak özel istek olursa sadece bu aromadan yapılan konyağı, özel el yapımı kristal şişesi ve maundan yapılmış şık kutusuyla taliplisine sunuyor. Jenssen bu ürünüyle sadece damağınıza hitap etmiyor aynı zamanda şıklık ve zarafetin içinde ruhunuzu okşuyor. Özel istek üzerine üretilen ürünün sabit bir fiyatı olmamakla birlikte, bahsedilen rakam genelde 8.000 Euro civarlarında seyrediyor.

L’ART DE MARTELL
Martell bu özel dizayn konyağı 1997 Yılı’nda Hong Kong’un Çin yönetimine geçmesi şerefine üretmiş. 1720’lere kadar uzanan marka tarihiyle Martell Ailesi konyağı, konyak yapan aileler içerisinde özel bir öneme sahip. Üretildiği yıla özel olarak bin 997 adet olarak piyasaya sürülen L’Art De Martell, aile geleneklerini seçkin bir biçimde yansıtan bir tada ve dizayna sahip. L’Art ürünü Martell Ailesi’ne neden ‘Cennetten Gelenler’ dendiğini ispatlıyor. 700 ml şişelerde satılan L’Art ürününün etiket fiyatı 3.600 Euro

REMY MARTIN LOUIS XIII BLACK PEARL LIMITED EDITION
40 ile 100 yıl arasında değişen oldukça seçkin şarapların damıtılması sayesinde elde edilen Remy Martin Louis XIII Black Pearl Limited Edition Konyak, bütün ultra-lüks konyakların bir adım ötesine geçmeyi başarabilmiş bir ürün. Remy Martin ailesi Cognac bölgesinin ilk sakinlerindendir ve aile bu özel konyağı 13. Louis’nin Fransız Devrimi’nden sonra başına gelen kötü olayların anısına her yirmi yılda bir çıkarmaktadır. En son 2008 yılında Black Pearl Limited Edition adıyla konyakseverlerle buluşmuştur. Ürün 34.000 Euroluk değeri ile fiyat olarak tadından ve gösterişinden aşşağı kalmıyor.

 

Similar Articles
Kenan Ece : “Çamurdan güzel izler bırakacağız!”Kuru Dinlendirme : Eti öldür, hakkını yeme!Buz otel : KAR ŞATOSU KEMİBMW Z SERİSİ : Roadster’ın yeniden doğuşuYamaha’nın Yeni Yıldızı: XVS950A Midnight StarALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın