BambiniPet

Köpeklerde Gençlik Hastalığı ve Belirtileri

Gençlik hastalığı köpekler arasında en çok bulaşma özelliği olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alır. Köpeklerde hastalıklardan ölüme sebebiyet veren önemli bir hastalıktır.

Köpek sahipleri bu hastalık konusunda çok dikkatli olmalıdır. Çünkü diğer köpeklerden ve bazı yabani hayvanlardan bulaşma ihtimali yüksektir.

Canine Distemper Virus hastalığın etkenidir. Hastalıkla en etkin mücadele yolu aşılamadır. Çünkü diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi bunda da hücrelerin içerisinde aktif hale gelerek hastalık oluşturan bir etken antibiyotikle yok edilemez. Virüs yaşnızca köpeklerde değil, çakal, kurt, tilki gibi vahşi hayvanlarda da hastalık oluşturur.

Virüs hastalığı taşıyan hayvanların vücut sıvılarından bulaşır. Solunum yoluyla vücuda alınır. Ayrıca hasta bir hayvan tarafından kullanılan su ya da mama kabından da hastalığın bulaşma ihtimali yüksektir. Hastalığın bulaşması soğuk havalarda daha da kolay olur.

Köpek gençlik hastalığı bir çok sistemi etkiler. Hastalık solunum sistemi, sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminde kendini gösterir.

Hastalık hayvanın vücudundaki bir çok noktayı etkiler. Hastalığın etkileği bölgeye göre, deri formu, sindirim formu, solunum formu, sinirsel form ve göz formu gibi çeşitleri vardır. Bazen tüm formlar bir anda kendini gösterir. Bazen de bir kaç farklı form ortaya çıkar.

Köpeklerde gençlik hastalığının belirtileri arasında ishal, kusma, vücutta su kaybı, kilo kaybı, öksürük, burun akıntısı, soluk almada güçlük, deride kötü koku, deride irinli iltihaplanmalar, sinirsel formun belirtisi olarak kaslarda tikler (bacak ve yüz kaslarında) ve hareketlerde koordinasyon bozuklukları, körlük, hafif yada tam felç görülebilir.

Hastalığa yakalanan hayvan çoğunlukla başka hastalık etkenlerine karşı da açık konuma gelir. Bu nedenle hastalığın teşhisi daha da karmaşıklaşır.

Similar Articles
Kısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz EtkileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu EtkileriViral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKedilerin Toxoplasma Hastalığı Hakkında BilinmeyenlerKedilerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır?Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles