BambiniPet

Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları

Köpeklerde en çok yaygın olan ve sonucu ölüme varabilen hastalıklardan biri de gençlik hastalığıdır. Diğer köpeklerden ve yabani hayvanlardan bulabilen hastalıktan koruna bilmek için aşı çok önemli bir faktördür.

Yavru köpekler 16 haftalık olmadan önce gençlik hastalığı aşılarını tamamlamış olmalıdır. İlk 16 hafta ise aşılı olan annenin sütü yavru köpekleri hastalığa yakalanmaktan korumaktadır. Ancak annelerini yeteri kadar ememeyen ya da sütün yetmediği durumlarda yavru köpeklerin hastalığa yakalanma ihtimalleri de oldukça yükselir.

16 haftalık olan köpekler risk altında sayılırlar. Veteriner hekim tarafından en uygun zamanlama belirlenip aşılarının yapılması gerekmektedir.

Peki köpeklerde gençlik hastalığı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavisine öncelikle hastalığın oluşturduğu sorunların hafifletilmesiyle başlanır. Ardından diğer bakteriyel etkenlere karşı antibiyotik tedavisi uygulanır.

Hastalığın asıl etkenine yönelik müdahale yapılamamaktadır. Bu nedenle hastalık tedaviye rağmen ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle de aşılama çok önemlidir. Köpeğin bu hastalığa hiç yakalanmaması için aşılama şarttır. Ancak bu aşı köpek hastalandığında değil, hastalanmadan önce yapılmalıdır. Aşı yalnızca sağlıklı hayvanlarda etki gösterir.

Genellikle yavru köpeklerin ilk aşıları 6 haftalıktan itibaren yapılmalıdır. Aşıların genellikle 21 gün arayla yapılması uygun görülmektedir. Bu düzen köpek 16 haftalık olana kadar devam eder.

Aşılar yapıldığı anda köpeğin bağışıklık sistemi kuvvetlenmez. Bunun için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu nedenle yavru köpeklerin tam bağışıklık sistemi oluşmadan dışarı ile temas sağlanmamalıdır.

Bağışıklık sistemi gelişmiş olan yetişkin köpeklerinse yılda 1 kez mutlaka aşı olması gerekmektedir.

Similar Articles
Köpeklerde Gençlik Hastalığı ve BelirtileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz EtkileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu EtkileriViral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKedilerin Toxoplasma Hastalığı Hakkında BilinmeyenlerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Show More

Related Articles