BambiniPet

Köpekler Neden Horlar

Birçok köpek ırkında görülen horlama probleminin ana nedeni, burunlarının anatomik yapısıyla ilgilidir. Özellikle de kısa burun ve basık yüze sahip cinslerde, horlama daha sık görülür. Bunun yanında, bir rahatsızlığın belirtisi olarak da ortaya çıktığı görülmüştür. Köpeklerin horlamasına sebep olan durumlar sırasıyla şu şekilde sıralanmıştır.

Brakiosefalik Sendrom

Brakiosefalik sendromu, genel olarak burnu kısa ve basık, kafatası geniş olan köpek ırklarında görülür. Burnun kısa olması, köpeğin rahat nefes alamamasına sebep olur. Uyurken ağzından nefes alması da horlamaya sebep olur. Bu sendromu taşıyan köpeklerde, horlama olasılığı çok yüksek olmakla beraber, mutlaka horlama yaşanılır diye bir kaide yoktur.

Senotik Burun Delikler

Sık olarak köpek yavrularında rastlanır. Henüz burun kıkırdakları oluşmamıştır. Bu sebeple burun delikleri çok küçük ve dardır. Yavru köpekler nefeslerini alırken, burun delikleri çöker ve hava yolunun tıkanmasıyla horlama yaşanır. Bu tür durumlarda, veterinerler ameliyat önerir.

Yumuşak Damak

Kimi köpeklerde, damağın arkasında ki yumuşak bölge uzar ve bu durum horlamaya sebep olur. Köpek yutkunurken, yumuşak doku kapanıyor olsa da, damak dokusu uzunlamasına olunca, kapanma fazla olduğundan, horlama yaşanır. Bu tür durumlarda veterinerler ameliyat önerir.

Gırtlaktaki Yapışkan Salgı Torbaları

Köpeklerde ki salgı torbaları, gırtlağın içinde büyüdükçe dışa döner ve bu sebeple hava yolu daralır. Nefes alma zorlaştığından horlama yaşanır. Bu tür durumlarda, veterinerler ameliyat önerir.

Soğuk Algınlığı

Köpeklerin üşütmesinden ya da yaşıyor oldukları alerjiden dolayı nefes yolları tıkanabilir. Bunun yanında, köpekler soğuk algınlığı, alerjiler ve tıkanıklığa karşı bağışıklıkları olmadığı için bu tür durumlar, horlama problemini tetikler.

Yaş ve Kilo

Bazı köpeklerin yaşının büyük olması ve aşırı kilolu olmaları, horlamalara sebep olabilir. Kilo fazlası olan köpeklere egzersizler yaptırılmalı, beslenmesi kontrol altına alınarak, kilo vermeleri sağlanmalıdır. Aşırı kilolar, horlama dışında başka hastalıklara da sebep olabilir.

Sıralanan bu sebepler dışında, horlama problemi, anatomik yapıları gereği olabileceği gibi, ciddi bir sağlık problemi yaşanıldığının habercisi olabilir. Bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Dünyanın en pahalı köpek cinsleri bu sayfamızda yer almaktadır.

Similar Articles
Bloodhound Köpekleri Hakkında BilgilerBichon Frise Köpek Türleri Hakkında BilgilerBernese Dağ Köpeği Hakkında BilgilerBergamasco Çoban Köpeği Hakkında BilgilerBelgian Groenendael Köpeği Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles