BambiniPet

Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  

 

Köpeklerde kuduz hastalığı insanlar tarafından da en çok korkulan hastalıktır. Hastalığın etkeni rhabdovirüs adı verilen bir virüstür. Bu virüse yakalanan köpeklerde davranış değişikliği görülür. İlerleyen zamanlarda  felç oluşur ve hastalık bütün sıcakkanlı hayvanlarda ölümle sonuçlanır.

Dış ortamda çok kısa sürede ölen virüs, güneş ışığı, dezenfektanlar ve ısıya karşı çok dayanıksızdır.

Hastalık kuduz olan bir köpeğin ısırması ve tırmalaması ile bulaşır. Eğer deri sağlamsa ve kuduz olan köpeğin salyası bulaşmışsa kuduz bulaşmaz. Ancak eğer deri zedelenmişse ya da derinin üzerinde yara varsa kuduz hastalığı bulaşır.

Kuduzda kuluçka süresi ısırılan bölgenin beyne yakınlığıyla doğru orantılıdır. Ayrıca bulaşan virüsün miktarı ve virüsün hastalık yapma kabiliyeti de bu süreyi etkilemektedir.Vücuda giren virüs dolaşım sistemine geçer ve periferal sinirler aracılığıyla merkezi sinir sistemine ulaşır. Daha sonra çoğalıp beyne ulaşır ve tükürük bezlerine geçer. Asıl bulaşma süreci de bu notadan sonra ortaya çıkar. Hastalık virüs alındıktan 3 hafta ile 6 ay arasında ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın belirtileri 3 dönemde seyreder. 1’inci dönemde, belirtiler genelde 2-3 gün bazen de sadece bir kaç saat sürebilir. Huzursuzluk, hayali nesnelere havlama, en küçük tahrikte bağırmaya başlama, göz bebeklerinde genişleme, göz kapakları ve göz reflexinde yavaşlama ve vücut ısısında hafif bir artış meydana gelir.

2’inci dönem, genelde 1-7 gün sürer. Köpekte ses ve ışık uyarılarına karşı giderek artan tepki gölenmeye başlar. Köpeklerde ışıktan korkma, huzursuzluk, sıra dışı cisimleri yeme, saldırganlık,
kendi kendini yaralama, kaslarda koordinasyon bozukluğu görülür. Köpek nöbet geçirir.

3’üncü dönem ise klinik işaretlerden 2-10 gün sonra başlar ve 2-4 gün sürer. Köpeğin ses tonunda değişim, yutma güçlüğü, göz kapağının aşırı büyümesi, çenenin aşağı sarkması ve köpek çenesini kapatamaması, salya akışında artış, kafa ve boyunda felç oluşumu ve hemen sonrasında ölüm meydana gelir.

Hastalıktan korunmak için sahipli sahipsiz bütün hayvanların aşılanması ve kısırlaştırılması gerekmektedir. Kuduz şüphesi olan hayvanlar karantinaya alınmalıdır. Şüpheli bir hayvan tarafından saldırıya uğrayan insan ısırılan bölgeyi hemen dezenfekte etmelidir ve aşı için hastaneye başvurulmalıdır.  Eğer saldırıya uğrayan bir hayvansa hemen veterinere götürüleli ve tekrar aşılatılmalıdır.

Similar Articles
Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Gençlik Hastalığı ve BelirtileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz EtkileriKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  
Show More

Related Articles