BambiniPet

Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  

Köpeklerde tüy dökülmesi mevsimler etkenlerden kaynaklandığı gibi bazı hastalıklar nedeniyle de olabilmektedir. Bu nedenle bu dökülmenin neden kaynaklandığının iyi tespit edilmesi gerekmektedir.

Mevsimsel olarak gerçekleşen tüy dökülmeleri genellikle kış başlangıcı ve yaza geçiş dönemlerinde meydana gelir. Bir kaç hafta devam eder. Bu dönem tüylerin değişim dinlenme evresidir.

Köpeklerin tüylerinin günlük olarak fırçalanması, derilerinin kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca dökülen ya da dökülmekte olan tüylerin de etrafa yayılmasına engel olur. Özellikle evde bakılan köpekler için bu çok önemlidir. Hem istenmeyen tüy dökülmesi azalır, hem de köpeğin deri sağlığı için oldukça faydalıdır.

Köpeklerde tüy dökülmesi yalnızca mevsimsel olarak gerçekleşmez. Bazı durumlarda köpeklerin yakalandığı bir hastalık sonucunda da tüyleri dökülebilir. Ayrıca kimyasal madde ya da şampuana tepki olarak da dökülebilir. Bu durumlarda deri problemleriyle sıklıkla karşılaşılır. Ayrıca tüylerde bölgesel dökülmeler olabilir. Aşırı kaşıntı ve hastalığın etkenine göre değişen belirtiler olur. Bu belirtilerin iyi takip edilip ona göre sonuca ulaşılması önemlidir.

Enfeksiyon kaynaklı deri hastalıklarının çoğunda tüy dökülmesi görülür. Ayrıca dış parazitler, kimyasal maddelerle temas, hormonal bozukluklar nedeniyle tüy dökülmesi yaşanır. Bu durum 5 kategoride toplanabilir. Bunlar;

1.) Bakteriyel deri enfeksiyonlarında (pyoderma:deri iltihabı)

2.) Mantar (Dermatophytosis) – Microsporum, Tricophyton

3.) Dış parazit etkenlerine bağlı olan dökülmeler (uyuz (demodeks, sarcoptes))

4.) Hormonal bozukluğa bağlı (vücudun her iki tarafında simetrik dökülmeler) – Köpeklerde hipotiroidizme bağlı, kedilerde ise hipertiroidizme bağlı dökülmeler.

5.) Allerji

Köpeklerde pyoderma yani  deri iltihabına en yatkın ırk Alman Kurt ırkıdır. Köpekte ağır kaşıntı gözlenir. Ayrıca derisinde kötü koku, kabuklanma, ağrı, koyulaşma, püstül, sebore, kaşınmaya bağlı kanama ve erezyon, yüksek ateş, kilo kaybı ve iştah kaybı hastalığın belirtileri olarak sıralanabilmektedir.

Hastalık kuyruğa yakın olan kısımlar ve arka bacaklar, ayak parmaklarının araları, dirsekler ve karın ön tarafından görülmektedir.

Hastalığın tedavisinde önce bakterinin türü belirlenir. Ardından da  ona uygun bir şekilde antibiyotik tedavisine başlanır. Köpeğin banyo temizliği anti bakteriyel şampuanla yapılmalıdır. Eğer iltihap olma riski varsa prednisolone kullanılabilir. Tedavi sonrası ise hastalığın tekrar etmesinin engellenmesi için belirli aralıklarla anti bakteriyel ilaç uygulaması tavsiye edilir.Size en doğru bilgiyi veteriner hekiminiz verecektir.

Köpeklerde tüy dökülmesine sebep olan bir başka hastalıksa uyuzdur. Uyuz hastalığı köpeklerin derisinin içine tüneller açarak yerleşir. Deri içinde ve kıl foliküllerine yerleşen türleri de vardır.

Uyuz hastalığının en sık görülen etkenleri arasında demodex ve sarkoptes bulunur. Demodex aslında çoğu sağlıklı köpeğin derisi üzerinde bulunur. Genellikle hastalığa neden olmaz. Ancak eğer köpek aşırı stres altında kalmışsa ve bağışıklık sisteminde bir zafiyet oluşmuşsa o zaman uyuz hastalığı kendini gösterir.

Uyuz hastalığının tedavi edilmesi için öncelikle veteriner hekimin muayene etmesi şarttır. Köpekte belirtiler görüldüğü anda veterinere başvurulduğu durumlarda veteriner tarafından tanı konulduktan sonra yine veteriner tarafından belirtilen tedavi yöntemine uyulmalıdır. Etkili bir tedavi için veteriner önce etkeni tespit eder. Ardından tedaviyi o etkene göre uygular. Bu adım tedavinin başarısı için çok önemlidir. Köpeklerde uyuz hastalığının tedavisi zaman ve emek isteyen bir süreçtir.

Eğer sizin köpeğinizde de böyle belirtiler varsa ve veteriner hekiminiz tarafından hastalık tanısı koyulduysa onun iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Köpeğiniz sizin emekleriniz yardımıyla iyileşecektir.

 

Similar Articles
Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Gençlik Hastalığı ve Belirtileri
Show More

Related Articles