Yol

Küçük Efsane: BMW 2002

1968-1976 yılları arasında üretilen ve BMW-3 serisinin atası olarak kabul edilen BMW 2002, BMW tarafından üretilen en küçük otomobil olarak öne çıkıyor. Küçük ve sevimli yapısına rağmen oldukça güçlü bir motora sahip olan 2002, otomobil dünyasının efsaneleşmiş modellerinden biridir.

Elektrikli camlar, otomatik kilit sistemi, merkezi sistem koltuk ayarları, klima, kaliteli deri döşemeler, cruise kontrol… Buy saydıklarımız BMW 2002’de ‘olmayan’ özellikler. Ama ince ve çelimsiz tekerlekleri, ağır direksiyonu ve dar kokpiti gerçekten dikkat çekici. Peki 2002’yi efsane konumuna getiren özelliği ne? Bu sorunun cevabı çok basit: teknik özellikleri.

Müthiş bir sürüşe sahip olan 2002, doğuştan bir yol otomobili. Kullanıcısıyla kusursuz bir uyum sergiliyen, patlak gözleri andıran farlara ve simgeleşmiş motor homurtusuna sahip olan bu küçük efsane, BMW’nin gelmiş geçmiş en ünlü modellerinden biri. Eşsiz vites geçişleri, yolu kavrayışı, sürücüsüyle bütünleşerek neredeyse onun bir uzvu konumuna gelmesi, 2002’yi eşsiz bir sürüş deneyimi arzulayan otomobil tutkunlarının tecihi durumuna getiyor.

Koleksiyon değeri taşıyan 2002’ler, otomobil uzmanları tarafından tüm zamanların en güzel otomobillerinden biri olarak görülüyor. Küçük efsanenin, geçtiğimiz Mayıs ayında dünyaca ünlü erkek dergisi Playboy’un hazırladığı ‘Tüm zamanların en güzel 25 otomobili’ listesinde de yer alması da kesinlikle şaşırtıcı değil.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın