Yol

Lamborghini Ferruccio Concept

Lamborghini, 50. Yılını kutlamaya hazırlanıyor. Marka, geride bıraktığı 50 yıl boyunca akıl almaz performansa sahip inanılmaz otomobillere, çarpıcı tasarımlara ve birçok yenilikçi teknolojiye imza attı. İşte bu olağanüstü geçmiş, ulaşım tasarımı öğrencisi Mark Holster ‘ın Lamborghini Ferruccio Concept çalışmasına ilham kaynağı olmuş.


Konsept tasarımı, Staffordshire Üniversitesi öğrecisi Holster’ın ne kadar başarılı bir öğrenci olduğunun kanıtı niteliğinde. Tasarımda Countach ve Miura gibi modellerden izler göze çarpıyor, ancak otomobilin en etkileyici yanı ‘hayalet uçak’ havası.Vahşi görünümü, aracın hiç de çevre dostu olmadığı izlenimini yaratıyor olabilir, ama gerçekler öyle değil. 12 V silindirli motoru,  gelişen teknoloji sayesinde performansından ödün vermeden daha az yakıt sarfiyatı yapıyor. Lüks otomobil meraklılıarı bu konseptten oldukça etkilendiler, ama asıl önemli olan Lamborghini’nin düşüncesi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VBGIRGCQye8&feature=related[/youtube]

Lamborghini is getting close to celebrating its 50th anniversary. During the company’s five-decade history many outstanding cars have been born, all characterized by stunning design, innovative technologies, and mind blowing performance. This long and remarkable history is what inspired transportation design student Mark Holster to create the out-of-this-world Lamborghini Ferruccio Concept.

Holster studies at Staffordshire University, and this concept shows just how great a student he is. The concept features some design cues borrowed from the Countach and the Miura, but the “stealth fighter jet” style is also present in the concept’s design.

Due to its ferocious appearance, the Ferruccio might give the impression of a non-environmentally-friendly vehicle, but its creator imagined it better than that. Still powered by a V12, the vehicle should feature a smaller direct injected engine of 5.0 liters, and two turbochargers. Thanks to a special combination of advanced technologies, the engine is said to be more economical, but without compromising on performance. Only one question remains: will Lamborghini be impressed by this concept?

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın