Tutku

Lamborghini: Örtünün Artındaki Efsane

Automobili Lamborghini’nin gizeminin arkasında, ilham, beceri ve hayalini gerçeğe dönüştürebilecek kararlılığa sahip olan bir adam var.

Dünya çapında bilinen adıyla Lamborghini, 1963’ten beri, kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin hayal ettiği gibi, zarif ve şık iç mekanlara sahip olan egzotik spor arabalar üretiyor. Lamborghini’nin ürettiği bütün otomobillerde çarpıcı güzellik, muhteşem performansla bir arada sunuluyor.

Agresif çizgiler ve önüne geçilemez bir güç… Lamborghini, kendisini tanımlayan bu özelliklerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen bir marka.

Otomobil dünyasına traktör üreterek giren Lamborghini, yıllar içerisinde geçirdiği evrim ile her zaman olduğundan daha agresif bir yapıya büründü. Markanın son yıllarda piyasaya sürdüğü modeller, tüm zamanların en muhteşem otomobilleri arasında gösteriliyor. Kendine has çizgilere ve özel tasarım karakteristik kapılarıyla ‘Boğalar’ hangi şasiye sahip olurlarsa olsunlar, kendilerini belli etmeyi başarıyorlar.

Lamborghini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

– Lamborghini, adını kurucusu Ferruccio Lamborghini’den alıyor. Lamborghini, otomobil dünyasına adımını 1963 yılında, İtalya’nın Bologna şehrinin yakınlarındaki Sant’Agata köyündeki küçük bir fabrikayla attı.

– Hızlı ve lüks otomobillere büyük bir merakı olan ve Maserati ve Ferrari de olmak üzere birçok spor otomobili bulunan Ferruccio Lamborghini, spor otomobil üretmeye karar vermeden önce Lamborghini sadece traktör üretimi yapıyordu.

– Bağımsız bir şirket olarak kurulan Lamborghini, önce 1978’de Chrysler’a sonra da 1998 yılında Audi AG’ye satıldı.

– Tüm zamanların en hızlı Lamborghini’si, 370 km/s hıza ulaşan Murcielago R-GT’nin Le Mans versiyonudur. Piyasaya sürülenler arasında ise en hızlı Lamborghini 340 km/s maksimum hızıyla Murcielago LP640.

-Makas kapılar, Lamborghini’nin karakteristik özellikleridendir. Countach,  Diablo ve Murcielago gibi modeller makas kapılara sahiptir. Gallardo ise bir istisna.

– V8’den daha düşük bir silindir sayısına sahip hiçbir Lamborghini yoktur. Tarih boyunca hemen hemen bütün Lamborghini modelleri, markanın efsanevi V12 motorunu kullandı. V10 motoruyla Gallardo, bu konuda da istisna.

– İlk Lamborghini, 1963 yılında üretilen 350GTV. 280 km/s maksimum hızıyla zamanın en süratli otomobillerinden biri olan 350GTV’yi daha sonraki yıllarda daha küçük bir versiyonu olan 350GT takip etti. 1974 yılında üretilen Countach da 300 km/s barajını aşan ilk Lamborghini’dir.

– Tüm zamanların en pahalı Lamborghini’si, 2.92 milyon dolara satılan özel yapım Lamborghini Sesto Elemento’dur.

– Lamborghini’nin hemen hemen bütün modelleri adlarını, boğa güreşlerinde efsaneleşen İspanyol boğalarından alır.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın