MagazineTutku

Land Rover :4X4 ‘ün Diğer Adı

 

Off-road kavramını lüksle birleştiren, Jeep’ten sonra dünyanın en eski 4×4 araç üreticisi olan Land Rover, uzun yıllar önce kumsaldaki bir çizim olarak başladığı yolculuğuna günümüzde dünya çapında her yıl yüz binlerce araç satan bir otomotiv devi olarak devam ediyor. Merkezi İngiltere’nin Warwickshire kentinde bulunan Land Rover’ın hikayesi kurucularının bile hayal edemeyeceği boyutlara ulaşmış durumda.

1970_Land_Rover_Range_Rover-0

 

Efsanenin Doğuşu: 1947

Resmi olarak kuruluş tarihi 1948 olarak kabul edilse de Land Rover markasının temeli, Rover otomobil şirketinin Teknik Müdürü Maurice Wilks ve kardeşi – aynı zamandan şirketin Genel Müdürü – Spencer Wilks’in Galler’deki çiftliklerinde Jeep marka araçlarını kullanırken piyasadaki açığı fark etmeleri ve akıllarından geçen araç şablonunu kumsala çizmeleriyle atıldı. İkilinin akıllarındaki araç Jeep şasesini ve Rover motorunu kullanıyordu.

Land Rover tarafından üretilen ilk araç, 30 Nisan 1948’de Amsterdam Auto Show’da sergilendi. Bu araç 80”lik şaseli, sürekli dört çeker, tente tavanlı ve isteğe bağlı olarak alınabilen kapılara sahipti. Ancak üç ay içinde kapılar standart olarak üretilmeye başlandı. Ekim ayında ise ilk station wagon modeli piyasaya sunuldu.

Önce çiftçilerin aracıydı, sonra toprak sahiplerinin…

Land Rover’ın kurulduğu yıllarda Büyük Britanya hala İmparatorluk özelliklerini koruyordu, şirket hızla büyümek için bu durumu lehine kullanmayı bildi. Buna rağmen, dünya çapındaki otomobil meraklılarından önce Land Rover’ın ürettiği araçların ilk müşterileri Britanyalı çiftçiler oldu. At arabalarından dizel motorlu araçlara geçiş döneminde İngiliz çiftçileri için Land Rover’ın dayanıklı 4×4 araçları biçilmiş kaftandı. Ancak bu durum çok da uzun sürmedi. Kısa bir süre sonra Land Rover zenginlerin ve toprak sahiplerinin dikkatini çekti.

Çiftçilerin ellerinde zorlu yol koşullarında kendisini kanıtlayan Land Rover, varlıklı insanların eline geçince son derece güç ve heybetli bir binek araca dönüştü. Land Rover’ın üne o kadar hızlı yayıldı ki şirketin ürettiği araçlar dünyanın üçte birlik bölümüne ulaşan ilk araçlar oldular.

Daha sonraki dönemlerde üretilen ve sağlam bir 4WD sistemine sahip olan yeni modeller Land Rover’ın farklı piyasalara da giriş yapmasını sağladı. 1970’li yıllara gelindiğinde Land Rover’ların yaptığı işi çok daha uygun fiyata yapabilen Japon 4×4’lerin İngiltere ve Avrupa piyasasına girmesi şirketin işlerinin bir süreliğine duraklamasına neden oldu. Son derece güvenilir araçlar üreten Asyalı otomobil üreticileri Land Rover için hala uzak bir hedef gibi görünen Amerika pazarını da eline geçirmeye başlamıştı. Kısa süreli bu sıkıntılı durum, yeni ve geliştirilmiş Defender’ın piyasaya sürülmesiyle son buldu. Yeni Defender Land Rover’ın eksi popülaritesine kavuşmasını sağlamıştı.

 

2008_Land_Rover_Defender

BMW – Ford – Tata

Birkaç kez el değiştiren şirket bir dönem BMW’nin bünyesine katıldı ve bu dönemde birkaç yeni model üretti. Sağlam yapıları ve etkileyici çizgileriyle dikkat çeken Disco ve Freelander, şirketin BMW bünyesindeyken satışa sunduğu ve SUV – 4×4 piyasasında önemli ticari başarı kazanan modellerdendi.

2000’li yılların başında Land Rover, Jaguar ile birlikte Ford’un bünyesine katıldı. Amerika kıtasına adım atan prestijli İngiliz’i burada güzel günler beklemiyordu. Amerika’da üretilen Land Rover’lar kalitesiz ve güvensiz oldukları nedeniyle ağır eleştirilere hedef oldular. Ancak ustalıkla yürütülen kalite yönetimi süreci, Land Rover’ın kendisine yöneltilen eleştirilerden sıyrılmasını sağladı. Buna rağmen Land Rover’ın Amerika macerası kısa sürdü ve şirket kısa bir süre sonra yine Jaguar ile birlikte Hindistan merkezli Tata Motors’a satıldı.

Efsane yoluna devam ediyor…

Land Rover, İngiliz mühendisliğinin ve üretiminin başarı öyküsüdür.  Land Rover’ın ilk modeli Seri 1’in, Solihull’daki fabrikanın bantlarından inişinin ardından, Land Rover ürettiği her model ile 4×4 segmentinin belirleyicisi oldu. 1970 yılında tanıtılan ve off-road’da olduğu kadar asfalt kullanımında da mükemmel bir 4×4 olan Range Rover, bugüne kadar üretilmiş olan en heyecan verici 4×4’lerden biri olarak görülüyor. Range Rover ve Defender’ın yanında bugün Discovery 3, Freelander 2 ve Range Rover Sport  Land Rover ailesinin diğer üyeleri olarak bu aileyi tamamlıyorlar.

land-rover-defender

 

 

Similar Articles
Nevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”KILIÇBALIĞI AVI: Böyle lezzet için ölümüne mücadele edilir!MONTEGRAPPA: Yazıyı mücevherlerle yazmak için...SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi Hayatımızda
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın