Crowns ChoiceSanat

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da Sergisine Büyük İlgi

Prömiyerini Belçika’da yaptıktan sonra  ilk olarak Türkiye durağına gelen Leonardo Da Vinci Expo:Dahi İstanbul’da sergisine ilgi büyük.

Bir ayda 25 bin kişinin ziyaret ettiği sergi dünyanın en büyük ve en kapsamlı sergisi olarak öne çıkıyor.

Uniq İstanbul’da meraklılarıyla buluşan  serginin küratörlüğünü Jean-Christophe Hubert, teknik direktörlüğünü ise Vincent Damseaux yapıyor.

Leonardo Da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık olarak 6000 icat,  icat geliştirme ve tablo eskizi yaptığı belirtiliyor. Sergide ise Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 makine icadı ve orijinal el yazmalarıyla en ünlü tablolarının röprodüksiyonlarının yer aldığı 200’den fazla eser bulunuyor.

Sergi için Belçika ve Lüksemburg’tan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekip tam 10 süreyle çalıştı.

Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu’nun en önemli özelliği tamamen ahşap ve metalden yapılmış olması. Ayrıca bu makinalarda tek bir vida bile kullanılmamış. Çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında, bazılarıysa 60 cm ila 5 cm arasında değişen replikalardan oluşuyor.

Serginin en görkemli parçalarından biriyse 7 metrelik Haliç Köprüsü Replikası. Haliç’e dünyanın en güzel köprüsünü inşa etmek istediğini dile getiren Leonardo Da Vinci Sultan II.Beyazıt’a yazdığı bir mektupla bu isteğini iletmiş, ancak köprü inşa edilememiştir.

2001 yılında Norveç’te üst geçit olarak yapılan köprü, küresel ısınmaya dikkati çekmek için süslendiği buz heykelleriyle dünyanın çeşitli noktalarında sergilenmektedir.

Sergi de çocukların da Da Vinci’nin eserlerini keşfedeceği bir alan bulunuyor. Burada çocuklar koleksiyonda yer alan bazı eserleri ve makineleri kendi başlarına inceleme imkanı buluyor.

Rönesans döneminin diğer önemli sanatçıları ile Da Vinci’nin çağdaşlarının Da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de yer verilen sergi  7 Nisan tarihine kadar Uniq Müze’de meraklılarını bekliyor olacak.

 

 

 

Similar Articles
U2'dan Yeni Albüm Yeni TurneGuns N' Roses Avrupa Konserleriyle Geri DönüyorElton John Veda Turnesine Hazırlanıyor90'ıncı Oscar Ödüllerinin Adayları Belli OlduEditors Avrupa Konserleriyle Yeniden Hayranlarıyla BuluşacakDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles