MagazineTarih

Leonardo da Vinci : Robot Şövalye

Da Vinci insan anatomisinden çok etkileniyordu ve insan vücudunun nasıl çalıştığını anlamak için kadavralar üzerinde uzun saatler inceleme yapardı. Bu, ona kasların kemiği nasıl ileriye hareket ettiğini anlama fırsatı tanıdı. O da aynı prensiplerin bir makineye uyarlanabileceğini düşündü. Çoğu Da Vinci icadından farklı olarak, Leonardo’nun robot şövalye projesini gerçekten hayata geçirmesine  rağmen bu inanılmaz icadın varlıklı patronu Lodovico Sforza tarafından verilen partilerde eğlence amaçlı kullanılmasıydı. Ne yazık…

Da Vinci’nin robotu yaşamını sürdüremedi ve kimse robotun tam olarak neler yapabildiğini bilmiyor. Ancak görünüşe bakılırsa robot yürüyebiliyor, oturabiliyor ve hatta çenesini kullanabiliyordu. Robot, makara ve dişli çarklardan oluşan bir sistem vasıtasıyla çalışıyordu. 2002 yılında, robot eksperi Mark Rosheim, Da Vinci’nin robot şövalyesinin çalışan bir modelini yaratmak üzere Da Vinci’nin notlarından faydalandı. Bunun arkasından, bazı konseptler, NASA tarafından gezegen keşfi amaçlı kullanılacak robotların tasarımı için bir örnek olarak Rosheim tarafından kullanıldı. Böylece, yarım asırlık bir uzay keşfinden sonra Da Vinci’nin tasarımları nihayet uzaya çıkmayı başarmış oldu.

Similar Articles
Leonardo da Vinci : Zamanın Ötesindeki DahiAyhan Işık : Jön Denince Akla ‘O’ Gelir...İskender Atakan: “Hayatta tek bir hedefim oldu: Saygın olmak”Piaget Polo FortyFive SaatzecOO Elektrikli MotosikletALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın