Yol

Lexus LF-LC Üç Yıl İçinde Üretimde

Lexus Lf-LC konspeti, bu seneki Detroit Uluslar- arası Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. LF-LC’nin aldığı büyük beğeni karşısnda Japon otomobil üreticisi bu konspeti seri olarak üretme kararı aldı.

Bu konsept üretime geçtiğinde SC 430’un boşluğunu doldurmasına kesin gözüyle bakılıyor. Lexus ayrıca bu otomobil sayesinde, Alman rakipleri BMW ve Mercedes-Benz karşısında söz sahibi olmayı amaçlıyor.

Ne yazık ki LF-LC’nin nasıl bir motora sahip olacağı hakkında hala bir açıklama yapılmadı. Ama bu süper otomobilin güçlü bir hibrit olması bekleniyor.

Konseptin tanıtımından itibaren Lexus aracın üretilmesi için yoğun istekle karşılaşmıştı. Bu denli bir talep karşısında da Lexus’un otomobili üretime geçirmekten başka çaresi kalmamış gibi görünüyor. Umarız, LF-LC, piyasaya sürüldüğünde bu beklentileri karşılar.

The LexusLF-LC Concept debuted at this year’s Detroit International Auto Show, which impressed not only us, but the general public, so much that the Japanese automaker has reportedly given the green light to send it into production.

No doubt looking to fill the void left with the discontinued SC 430 luxury sports coupe, the LF-LC will see a production variant within three years as Lexus continues trying to gain lost ground against German luxury rivals BMWand Mercedes-Benz.

Unfortunately at the time of its debut, the automaker kept quiet as to what would power the LF-LC, other than the fact that it will feature a next-generation hybrid powertrain.

Since its debut at the auto show however, Lexus has received overwhelming response from the general public that the LF-LC Concept must be made. And well, when the general public is that favored towards your next-generation sports coupe, your only move is to produce it. Hopefully it lives up to expectations once it hits our streets.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın