gidilecek yerlerGuide

Lugu Gölü

Çin’in eşsiz manzaraya sahip olan yerlerinden biri de güneybatısında yer alan Lugu Gölü’dür. Yunnan eyaletinin en  yüksek rakımlı olan gölü Lugu Gölü’dür. Eşsiz manzarasıyla dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Lugu Gölü’nun ortalama derinliği 45 metredir.

En derin noktası 90 metre olan Lugu Gölü, çok temizdir. Öyle ki 11 metreden bakıldığında suyun dibi net bir şekilde görülür. Göl ülkenin en derin tatlı su gölleri arasında yer almaktadır.

Gölün ortasında 5 küçük adacık bulunur. Kenarlarda ise yarım adalar yer almaktadır. Tüm bir yıl bu adalar yemyeşildir. Bazı adalar üzerinde Budizm tapınakları bulunmaktadır. Gölü çevreleyen dağlar yılın en az üç ayı karlıdır.

Gölün çevresinde Mosuolar yaşamaktadır. Mosuolar anaerkil bir topluluktur. Ailenin en saygın kişisi büyük annedir. Her ailede büyük anne için bir oda bulunur. Ailenin merkezi olarak bu oda gösterilir. Mosuoların tarihe dayanan geniş kültürleri ve yaşam alanları da turistlerin dikkatini bölgede yoğunlaştırmaktadır. Bölgede Musoularla birlikte farklı kültürlere sahip olan 13 bin kişi yaşamaktadır. Gölün orasında bulunan adacıklardaki Tibet Budizm tapınakları bu dine inananların kutsal mekanı olarak kabul edilmektedir.

Bölge turizminin en önemli kaynakları arasında bulunan Lugu Gölü, Mosuoların çok eskilere dayanan kültürü ve yaşam biçimleri ve gerekse eşsiz doğasıyla, bütün dünyadan turistlerin yoğun ilgisini çekecektir.

Naxi etnik grubunun bir kolu olan Mosuoların dilinde “vadideki göl” anlamına gelen Lugu Gölü, yerel yönetim tarafından korunmaktadır. Özellikle geleneksel malzemelerle geleneksel Mosuo evlerinin inşa edilmesini teşvik etmek, bu çabaların bir örneği olarak gösterilmektedir.

Similar Articles
Konfüçyüs'ün Evi: QufuÇin'in Kışlık Turizm AdresleriÇin'i Tanımak İçin Gidilmesi Gereken Tek Adres: LuoyangHuangguoshu ŞelalesiDoğu'nun Hawaii'si SanyaMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles