Gayrimenkul

Lüks konutta en yeni trend: Metreküp!

Çok çeşitli özelliklere göre tercih edilen ultra lüks konutlarda en son trend, konut alanının tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla elde edilen “metreküp” oldu. Ultra lüks konut müşterileri, artık konutların metrekaresi kadar metreküpüne de bakıyor!

 

Yüksek arsa maliyetleri ve belediyelerin impar planlarında kat sayısı yerine yükseklik sınırı koyması nedeniyle son 25-30 yıldır firmalar tarafından gözardı edilen tavan yüksekliği konusu, birkaç yıldır az sayıda projede de olsa ön plana çıkmaya başladı. Geleneksel Türk mimarisinde de önemli bir yer tutan yüksek tavanlı konular, son dönemde niş konut piyasasının en önemli ve belirleyici kriterlerinden biri olmaya başladı.

 

Maliyet artsa da prestij de artıyor

Yüksek tavanlı konut üreten firmalar aslında maliyetlerini artırıyorlar. Çünkü yüksek tavan sadece daha az kat demek değil. Aynı zamanda daha çok demir ve çimento anlamına da geliyor. Ancak firmalar böylece asıl hedef kitlesi olan A+ müşteri seviyesine “maliyeti düşürme gibi bir kaygılarının olmadığını” göstererek ekstra bir prestij kazanma yoluna gidiyor.


“Kâr marjımız azalsa da semeresini görüyoruz”

Ankara’nın en lüks konut projelerinden biri olmasının yanı sıra çevreci özellikleriyle de dikkat çeken Paladyum Beytepe’nin yüklenici firması Uzaltaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala da, tavan yüksekliğini 3 metre olarak uygulamalarının nedenlerinden biri olarak bu durumu işaret ediyor. Bunun yanında “Çevreci düşünceyi projeye de yansıttıklarını” ifade eden Pala, “Hem çevreci kuruluşlardan hem de uzman psikologlardan görüş aldık. Tavan yüksekliğini 2,5 metre tutarak 5-6 kat daha çıkacakken, maliyetlerimizin yükselmesini göze alarak tavan yüksekliğini 3 metreye çektik. Kâr marjımızın azalmasını da göze alarak bu artan maliyetleri fiyatlara da yansıtmamaya çalıştık. Bunun semeresini de alıyoruz” diyor.

 

Yüksek tavan ruh sağlığına da iyi geliyor

Araştırmalara göre,  tavanı yüksek daireler, ışığı daha fazla aldıklarından göz yanılmasına bağlı olarak aynı metrekareye sahip alçak tavanlı dairelerden çok daha büyük algılanıyor. Böylece içinde yaşayanlara ferahlık ve rahatlık duygusu veriyor, kapalı alanda kıstırılmış, kapanmış olma hissinden uzaklaştırıyor.  Yüksek tavanlı konutlar, insanın duygusal olarak da huzurlu ve mutlu olmasına imkân tanıyor.

 

Metreküp nasıl hesaplanıyor?

Bir evin metreküpünün hesaplanması oldukça basit. Metrekare olarak bilinen alanın tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla  konutun metreküp değeri bulunuyor. 100 metrekare alanlı, 2,5 metre tavan yükseklikli bir evin evin hacmi 250 metreküpe denk geliyor. Tavan yüksekliği 3 metre olduğunda ise hacim 300 metreküpe çıkıyor.

 

Paladyum Beytepe projesi hakkında

Toplam 15 bin 750 metrekare alanda 110 konut ve 7 butik ticari üniteden oluşan Palladium Beytepe projesinde 2+1, 4+1 ve 5+1 olmak üzere üç ayrı daire tipi bulunuyor. Birçok sosyal donatı alanına sahip olan Uzaltaş İnşaat Paladyum Beytepe projesinde fiyatlar 448 bin TL’den başlarken, projenin teslim tarihi olarak ise 2014 yılı öngörülüyor

Similar Articles
Berkeley Homes’tan Londra’nın merkezinde butik proje: Roman House City of Londonİtalya’da emlak vergisi kalkıyor!ABD konut fiyatları yükselişteQent İstanbul projesinde metrekare fiyatı 8 bin dolarDünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM için geri sayım başladıFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábricaEn Sevilen Yıldız Çiftlerin Göz Kamaştıran Evleri ve DekorasyonlarıMeghan Markle ve Prens Harry'nin Yeni Evi Hakkında BilinmeyenlerBruce Willis New York'taki Evi İçin 18 Milyon Dolar İstiyorMichelangelo'nun Villası Yeniden Satışta
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın