GuideMüze

Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi

1931 yılında Japonlar Çin’in kuzeydoğusuna girerek burada 3 kenti sömürgeleri altına aldı. Bu bölgeyi kontrol altına almak için de Mançu Devleti’ni kurdular. 1945’te, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Japonlar Çin’e teslim oldu ve Mançu devleti de ortadan kalktı.

Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin Eyaleti’nde yer alan Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi’nde ise 1962 yılında, eski bir müzenin restore edilmesinin ardından açıldı. 137.000 metrekarelik müze alanının 47.000 metrekaresi sergilere aittir.

Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi’nde Mançu Devleti hakkında geniş bir bilgilendirme yapılmaktadır. Çin tarihine ilgi duyan herkesin mutlaka bu müzeyi ziyaret etmesi önerilmektedir.

İmparatorluk Sarayı’nın tamamı yüksek duvarlarla çevrilidir. Sarayın içinde yaklaşık on bina vardır. Sarayda iki ana kısım vardır. Bunlar iç ve dış saray olarak ayrılmaktadır.

Çin İmparatoru’nun Mançu devletini idare ettiği ve tören düzenlediği yer olan dış sarayda, Qinmin Konağı, Huaiyuan Konağı ve Jiale Sarayı yer almaktadır. Ayrıca, bahçeler, suni tepeler, yüzme havuzu ve at yarışı gibi eğlence mekanları da dış sarayda bulunmaktadır.

İç sarayda ise imparator ve cariyelerinin yaşam alanları bulunmaktadır. İmparator Puyi ve Empress Wan Rong iç sarayda yer alan Jixi konağında yaşamaktalardı.

Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi, aynı zamanda Çin’in Japonlar tarafından işgali ve Mançu Devleti’nin tarihi ile ilgili bir araştırma merkezidir.

Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi’ne gelmeden 5 ay önce rezervasyon yaptırılabilmektedir. Müzede İngilizce sesli rehber hizmeti bulunmaktadır. Sesli rehberden yararlanmak 10 yuandır. Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı Müzesi’ne giriş içinse her şey dahil biletin fiyatı 80 yuandır. Müze 08:30-17:20 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Similar Articles
Jinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande KulesiSingapur'daki 7 Romantik Hint Restoranı
Show More

Related Articles