Yol

Otomobilimi tasarlar mısınız? – Mehmet Taşanyürek

İlhamınızı, tasarımı, alanının markalaşmış isimlerinden öğrenen otomobil ve tekne tasarımcısı Mehmet Taşanyürek’ten almaya ne dersiniz?

Mehmet Taşanyürek, otomobil ve tekne tasarımının dünyaca ünlü isimleriyle birlikte çalışmış ve Ferrari için tasarımlar yapmış olan bir isim… Tasarım, hayatının hemen her alanında var; bir otomobil tasarlarken ilham aldığı figürü, teksitile de uyarlayabiliyor söz gelimi. Taşanyürek ile tasarımlarını, Türkiye’de otomobil tasarlamanın imkânlarını konuştuk.

Kendinizden bahseder misiniz bize? Hikâyeniz nasıl başladı?

İstanbul doğumluyum; öğrenimimi de İstanbul’da tamamladım. Ancak tasarım eğitimini İtalya’da aldım. Tasarımcılık benim için ortaokul yıllarında sıraların üzerine çizdiğim otomobillerle ve Haldun Sevel’ in çizimlerine duyduğum hayranlıkla başladı aslında. Deniz merakımsa Salacak’ta Kısmet’in yapılışını seyrederken…

1980’li yılların başında, çalışmakta olduğum aile şirketlerimizin  kapanmasıyla birlikte aslında beklediğim fırsat da doğdu. Çok uzun ve yorucu olan bu yolda , alanlarının en iyisi olan,  dünyanın sayılı isimleriyle bir araya gelmem, tasarımcı kimliğimin oluşmasında en büyük etkendir. Bu isimlerin en önemlileri, ‘fashion illustration’ detaylarını stüdyosunda çalışarak öğrendiğim  Antonio Lopez, tekstil konusunda bana yol gösteren ve eğiten stilist Lorenzo Banfi, beni Ferrari tesislerine davet ederek  hayatımdaki en önemli kapının açılmasını sağlayan Angelo Bellei, Pininfarina’da tanıştığım ve otomobil  body tasarımının temel ilkelerini öğrenip onu geliştirmemde büyük  katkı sağlayan Lorenzo Ramociotti, otomobilin anatomik yapısının çizimini öğrendiğim Bruno Belli, supersport sınıfında tasarımın hayati öğesi olan şasinin detaylarını öğrendiğim Nicola Materatzi, tekne tasarımındaki en önemli detayları, birlikte çalıştığımız süre içerisinde bana aktaran Roberto Biarcavalla, 2000‘li yılların başından beri proje ortaklığı yaptığım Ali Canko ve Türkiye’ de uzun yıllar birlikte çalıştığım Ahmet Koyuncu tasarım kimliğime ulaşmamdaki en önemli isimler.

Bir otomobil ya da tekne tasarımı yapmakla moda tasarımı yapmak arasında ne gibi bir fark var?

Otomobil ve tekne tasarımına başlamadan önce benden istenilen tasarım kriterlerini göz önünde bulunduruyorum. Neticede otomobil de tekne de birer araç. Otomobilin veya teknenin markası ile bu markanın tarihini dikkate alıyorum mutlaka… Tekstildeyse  hazırladığım desenlerde  çoğunlukla Türk kültüründen ve tarihinden esinleniyorum. Oluşturduğum temel grafik çalışması ne kadar sıhhatli olursa açılımındaki modeller de o kadar uyumlu oluyor.  Tekstilde kullandığım desen ve renkleri, tekne ve araçların iç tasarımlarında da kullanıyorum. Tekstil , otomobil ve tekne konusunda 1975’li yıllardan beri oluşturduğum arşivim bana çok büyük kaynak sağlıyor.

Tasarımlarınızda nelerden ilham alırsınız, yaratıcılık anlamında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

İçinde bulunduğum ortam çok önemli. Ayrıca  benden tasarım isteyen kişi veya firma da… Frekansımın tutmadığı kişi ya da firmalarla çalışmıyorum. Çünkü daha en başta karşı taraftan aldığınız doğru sinyallerle motive olmaya başlıyorsunuz. Eğer olumluysa arkası çok çabuk geliyor. Sonrasında yaratıcılık anlamında beslenmeye başlayacağım kaynakları kendim oluşturuyorum. Sürekli araştırma içgüdüm ve arşivim bu kaynağın ana temasını oluşturuyor. Çok küçük detaylardan da ilham alabiliyorum. Çizim yaparken pencereye gelen bir güvercin,  yoldaki bir kedi,  hava şartlarına göre akşamüzeri  Boğaziçi Köprüsü’nden geçerken gördüğüm günbatımı…

“FERRARİ’SİNİ TASARLAYAN ADAM”

Ferrari için tasarım yapmaya nasıl başladınız?

1980’li yılların başında 308 modelinin dış bölümünde kendime göre bazı değişiklikler yaptım; çamurluklarını şişirdim, arkasına Z-28’lerden esinlenerek bir spolier uyarladım, ön panjurunu değiştirip bazı ufak detaylar ekledim ve bu çizimi 01 rapido ile yapıp fabrikaya yolladım. Yirmi gün sonra Testarossa projesinin yaratıcısı Dr. Eng. Angelo Bellei’nin yanındaydım… Henüz  prototipi yapılmış olan 288 GTO modelinin yaptığım çizimle olan benzerliği Ferrari’ye davet edilme nedenim oldu. Testarossa modelinin  anatomik çizimleri ve F-40’ın arka detaylarıyla ilgili çalıştım.

 

 

 

 

 

Mehmet Taşanyürek Röportajının devamı için Mag by NobleandRoyal’i ziyaret edebilirsiniz.

Similar Articles
Bir Klasik Olarak Mercedes-BenzDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceDeğeri Hiçbir Zaman Değişmeyen Otomobil: Porsche 356A SpeedsterLamborghini LP700-4 Aventador Coupe Sound  
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın