MagazineTutku

MERCEDES-BENZ TYPE 300

Mercedes bir efsaneyse o efsane içinde bir efsane!

Güçlü ve dönemi için hızlı bir otomobil olmasına karşın ‘sıkıcı’ bir sürüşe sahip olduğu için zaman zaman eleştirilen Tpye 300, titizlikle tasarlanmış, kusursuz bir otomobil. Ayrıca, asıl amacı ‘prestij’ olan bir otomobilden heyecanlı bir sürüş beklemek de pek mantıklı değil.

 Tüm zamanların en prestijli otomobillerinden bir olarak görülen Mercedes-Benz Type 300’ün, 300, 300b, 300c ve 300d olmak üzere dört farklı versiyonu bulunuyor. Mercedes için bir tutkuydu Type 300 ve üretimde kaldığı yıllar bolnca değil, Mercedes varolduğu sürece bir simge olmayı sürdürecek.

Mercedes-Benz Type 300, Alman otomotiv devi Mercedes-Benz’in 1950’li yıllarda ürettiği en prestijli otomobil olarak kabul ediliyor. Markanın günümüzde de ürettiği S-Class’a benzer olarak Type 300 de son derece zarif, güçlü, seçkin ve pahalı bir otomobildi. Bu özel otomobilin 300, 300b, 300c, 300d ve 300 Touring versiyonları, 1949-1963 yılları arasında görev yapan ve ‘tüm zamanların en ünlü Type 300 sahibi’ Federal Almanya Başbakanı Konrad Adenauer’in favori otomobilleri oldukları için çoğu zaman ‘Adenauer’ olarak da adlandırıldılar.

DİĞER MODELLERİN HEP BİR ADIM ÖNÜNDE
Tüm zamanların en prestijli otomobillerinden biri olan Type 300, özellikler büyük otomobillerin revaçta olduğu bir dönemde, 1951 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle karşılanan otomobil, o dönem için piyasadaki en hızlı ve en büyük otomobil olarak kabul edildi. Otomobil meraklıları ile buluştuğu ilk andan itibaren büyük bir beğeni ve saygı uyandıran Type 300, Alman otomobil üreticisinin İkinci Dünya Savaşı öncesinde ürettiği ve Mercedes efsanesinin doğmasında büyük katkısı olan modellerle kıyaslandı ve çoğu zaman bu kıyaslamalarda ağır basan taraf oldu. Kısa sürede ünü tüm dünyaya yayılan Type 300, sadece Mercedes-Benz için değil Alman otomobil endüstrisi için gurur kaynağıydı.

YIKILMIŞ BİR ÜLKEYE MORAL
‘Adenauer’ sık sık aynı dönemde piyasaya sürülen ve daha ucuz bir model olan ‘Ponton’ ile karıştırılıyor. ‘Ponton’, zamanına göre gelişmiş gövde yapısına sahip ve nispeten büyük ölçekli üretim için tasarlanan bir model. Öte yandan, ve son derece kaliteli el işçiliğiYle üretilen farklı bir şasi ve gövdeye sahip.
1951-1962 yılları arasında üretilen Type 300, İkinci Dünya Savaşı sonrası sanayisi hemen hemen tamamen yerle bir olan Almanya ve Mercedes-Benz için yepyeni bir başlangıcın ilk ürünlerinden biriydi.

PRESTİJ ÖNCE GELİR
Önemli amaçlar için kullanılmak üzere üretilen büyük bir otomobil olan Type 300, daha sonraki dönemde 300 SL yarış ve binek otomobillerinde de kullanılarak önemli ölçüde ün kazanan ve dönemi için büyük bir yenilik olarak görülen 3.0 Litre sıralı altı silindirli motor ile donatılmıştı. Otomobil, bağımsız süspansiyon sistemine sahip oval-tüp şasiye sahipti. Bütünleşik radyo, VHF üzerinden işleyen mobil telefon, çalışma masası ve sunroof gibi donanımlarıyla Type 300, piyasadaki rakiplerini geride bırakıyordu. Otomobilin arka sürüş yüksekliği, içeriden elektrikli yardımcı tork çubukları vasıtasıyla ayarlanabiliyordu.

 

 

MERCEDES İÇİN BİR TUTKU
10 yıldan uzun bir süre üretimde kalana otomobil, üretiminin son yıllarında Mecedes için bir tutkuya dönüştü. Aracın tasarımı dört farklı aşamadan geçti. 1955 yılında piyasaya sürülen 300c ile birlikte otomobil daha güçlü bir motor kullanmaya başladı. 300c, opsiyonel otomatik şanzımana da sahipti. 1957 yılında tanıtılan 300d ise çok daha güçlü bir otomobildi.
Yenilikçi teknolojisi ve tasarımıyla dikkat çeken ve özellikle döneminde Avrupa standartları için oldukça büyük bir otomobil olan Type 300, Mercedes’in büyük boyutlu modern otomobil serisi için bir geçiş modeli olarak da görülebilir. Type 300, her ne kadar döneminde teknik özellikleri, hızı ve gücü ile rakiplerinin arasından sıyrılan bir otomobil olsa da bu özellikler onu değerlendirmek için hiçbir zaman birincil kriter olarak kullanılmadı. Eşsiz tasarımı ve piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren kazandığı haklı prestiji, Type 300’ü tüm zamanların en saygıdeğer otomobillerinden biri konumuna getiren ana nedenlerdi.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıAkın ÖNGÖR :“Hobisi ve farkındalığı olmayanlar sadece para için yaşar!”SUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın