MagazineTutku

MICHAEL SCHUMACHER : Pistlerden rüzgar gibi geçti!..

 

 

 301 yarışta 91 birincilik kazandı. Çok daha fazlası olabilirdi bazı şansızlıklar olmasa… Ferrari ile kariyerinin zirvesine yükselen, F1 tarihinin ilk Alman şampiyonu Michael Schumacher, kaderin cilvesine bakın ki bir Alman markası Mercedes ile pistlerdeki en zorlu günlerini yaşadı. Şimdi geri dönüşü olmamak üzere pistlere veda edecek, ama rüzgarı herdaim hissedilecek!

Kokpitten uzak üç yıl Schumacher’ın efsanesini pistlere geri dönüşünde köreltmiş gibi görünüyor. Sezon boyunca takım arkadaşı Nico Rosberg tarafından rahatlıkla idare edilmişti. Zaman zaman sürüşü belirgin biçimde çaresiz göründü, özellikle de ikili pozisyon için çekiştiği sırada Rubens Barrichello’yu neredeyse parkur duvarının içine ittiği için kınandığı Hungaroring’de.

Tüm zamanların en iyi yarış sürücülerinden biri olarak kabul edilen Michael Schumacher, 1991’de pistlere çıktığı andan itibaren motorsporları dünyasının hakimi oldu. Yedi dünya şampiyonluğuyla bu alanda rekoru elinde bulunduran efsane pilot 2006’da üç yıllık emekliliğine başladığında, Formula 1’in resmi internet sitesinde onun için, ‘istatistiksel olarak bu sporun gördüğü gelmiş geçmiş en iyi pilot’ açıklaması konmuştu.
Michael Schumacher  19 sezona yayılan kariyerinde diğer bütün sürücülerden daha fazla dünya şampiyonluğu kazandı. Zaman zaman eşi görülmemiş başarısı, bunun nasıl elde edildiğine ilişkin soruları gündeme getirmişti. İlk kez, Ferrari için yarıştığı 2006 yılında bu spordan emekli oldu. Dört yıl sonra, 2012’nin sonunda yeniden emekli olmak üzere Mercedes ile pistlere geri döndü.
Spa’daki 1991 Belçika Grand Prix’yi Michael’ın dünyanın en önemli yarış serilerinde ilk ortaya çıkışıdır. Bu büyük bir şansın (başkası için ise büyük bir şanssızlık), Bertrand Gachot’nun  Londra’da bir taksi şoförünün yüzüne CS gazı sıkması yüzünden mahkum edilmesinin bir sonucuydu. Ne yazık ki bu yarışın ilk turunda Jordan- Ford’unun debriyajı bozulduğu için yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Eddie Jordan, Michael’i takıma yazmak istediği halde, Schumacher gelecek yıl fabrika Yamaha gücü kullanacak olduğundan, Weber tarafından dikkatli hareket etmesi konusunda uyarılmıştı. Bu motorun beklentileri karşılayamayabileceğinden şüpheleniyorlardı ve haklı çıktılar. Bunu takiben Michael, Roberto Moreno’nun yerini alarak Benetton takımına geçti. O sezon Nelson Piquet ile takım arkadaşı olarak beş grand prix’de daha yarıştı. 1992’de Schumacher, Martin Brundle ile ortaklık kurdu ve Spa’da ortaya çıkışından bir yıl sonra ilk zaferini kazandı. 1993 yılı boyunca Ricardo Patrese, Michael’in ortağı oldu, bu Parese’nin F1’deki son senesiydi. Michael’in ikinci galibiyeti 1993’te Portekiz GP’inde gerçekleşti.

ÜÇÜNCÜ YILINDA İLK ŞAMPİYONLUĞUNU KAZANDI
1994 sezonunda düşük güçlü bir Ford Zetec V8 ile Imola’da, Ayrton Senna’nın ölümünden sonra ilk sürücü şampiyonluğunu aldı. FIA ile çok sayıda anlaşmazlığın olduğu bir sezondan sonra, İngiltere ve Belçika Grand Prix’lerinden diskalifiye oldu. Michael ayrıca İtalya ve Portekiz GP’leri sırasında da iki kez yarış yasağı altına girdi. Yarış yasakları o yıl Silverstone’da siyah bayrağa bağlı kalmamanın (sürücü diskalifiyesi) bir sonucuydu. Diskalifiye ediliş Michael’in resmigeçit turunda, görünürde psikolojik bir manevra ile Damon Hill’i sollaması sonucu gelmişti. Avustralya GP’deki çekişmeli bir son turda Michael, Damon Hill’in bir puan önünde girdi. 36. turda Schumacher kendisine yakışmayan bir hata yaptı ve duvara toslayarak ön süspansiyonuna zarar verdi. Yeniden yola girmeyi başardı ve Damon Hill bir sonraki köşede onu geçmek üzere gelirken, Michael Williams’ın arabasına döndü. Hills’in ön süspansiyonu kötü şekilde zarar görmüştü ve her iki araba da yarış dışı kalmıştı. Dolayısıyla Michael tacı kazandı.
1995 sezonu da bir o kadar başarılıydı. Schumacher’in şimdi, Williams’la uyumlu olması için Renault motoru vardı ve sezonun hakimi oldu. Yine de onunla Hill arasındaki birkaç çatışma dolayısıyla bu durum bozulmuştu. Özellikle aptalca bir sollama manevrası ile Hill, her ikisini de İngiltere GP’nin neredeyse başında yarış dışı bıraktı. Dokuz GP galibiyeti aldıktan sonra, Michael ikinci şampiyonluğunu alarak sezonu tamamladı.

30 MİLYON DOLARLIK MAAŞLA FERRARI’YE TRANSFER
1996 sezonu, Michael’in 30 milyon dolarlık bir maaşla Ferrari’ye geçişine sahne oldu. Neden olarak yeni bir meydan okumanın ihtiyacını gösterdi, bu da Ferrari’yi yeniden motor sporlarının doruğuna çıkarmaktı. Aynı yıl Eddie Irvin onun takım arkadaşı olmak için Jordan’dan ayrıldı. Ferrari F310’un zayıf bir yol tutuşu vardı ve üç galibiyet kazanmayı başarması Michael’in yeteneğinin bir ispatıydı. Galibiyetlerinden biri, o yılın İspanya GP’si, yağışlı bir günde, ıslak bir pistte gerçekleşti ve bu yarıştaki performansıyla Schumacher, gelmiş geçmiş en iyi pilolardan biri olarak kabul edilmeye başlandı.

VILLENEUVE İLE ZORLU REKABET
1997’de Damon Hill’in Williams’dan atılmasıyla, Michael’in asıl rakibi eski CART şampiyonu Jacques Villeneuve oldu. Ferrari daha güvenilirdi ve Villeneuve için muhteşem başlayan sezon, Michael’a bir meydan okuma şansı verdi. Beş GP galibiyeti aldı ve sezonun son yarışında şampiyonada sadece bir puanla öndeydi. Jerez’deki yarışın yarısı boyunca önde giden Schumacher’ın tur süreleri düşmeye başladı ve otomobilinin durumuyla ilgili endişeler yükseldi. Villeneuve bir köşede onu geçmeye gelirken, Michael onun üzerine döndü. Tekerleği Kanadalı’nın yan kabuğuna çarptı ancak Williams pilotu bundan fazla bir zarar görmedi.  Michael, kendini bir çakıl tutucuda buldu ve yarış dışı kaldı. Villeneuve ise unvanı almak üzere yarışı üçüncü sırada bitirdi. FIA’nın verdiği bir kararla Schumacher, o yarıştaki manevrasına ceza olarak tüm sezondan diskalifiye edildi.
1998’de McLaren sezona hükmediyordu ve Michael onlara bir meydan okuma sağlayacak kadar yaklaşan tek sürücüydü. Ferrari’nin gelişmesiyle sezon fark edilir derecede verimli oldu ve özellikle sezonun ikinci yarısındaki performansıyla Michael altı galibiyet kazandı. O yıl, Imola’daki İtalya GP’inde daha sonraki yasadışı mini yan kapsül kanatlarla Ferrari’ler tarihe geçecek bir başarıyla ilk iki sırada yer aldı.

1999 KÖTÜ BAŞLANGIÇ, HARİKA SONUÇ
Michael’In 1999 İngiltere GP’sindeki kazası, o sene oldukça muhtemel görülen şampiyonluk unvanını alma şansını yok etti. Şampiyonanın sonlarında, Irvine’in Hakinen’e çok yakın olduğu gerçeği, şüphesiz gösteriyor ki Schumacher yarışabilseydi çok önce sonlandırırdı. Yine de sezonun ikinci yarışında direksiyon başına döndü ve takımı geride bırakarak padoku hızıyla hayretler içinde bıraktı. Coulthard ve Irvine gibi sürücülerden gelen bahaneler, onun evde güzelce dinlendiğini ve kendilerinin dolu bir yarış sezonunun ardından yorgun olduklarını içeriyordu.

TARİHİN EN BAŞARILI F1 PİLOTU
Michael 2000 yılında F1 Sürücüler Klasmanı Şampiyonu unvanını yeniden eline geçirdi ve sonrasında 2004’e kadar, 2004 de dahil olmak üzere bu Unvanı elinde tuttu. 2005 ve 2006’da Renault sürücüsü Fernando Alonso’nun şampiyonlukları seriye son verdi. Michael, 2006 sezonunun sonunda, tarihin en başarılı F1 pilotu olarak emekli oldu. Efsane pilot emekliliğinden sonra Ferrari’de danışman olarak çalışmaya başladı.
Schumacher F1’e 2010’da Mercedes ile döndü. 2009 yılında Felipe Massa Hungaroring’de sakatlandıktan sonra kısa bir süre, sürpriz bir geri dönüş yapacak gibi görünüyordu, ancak Schumacher yılın başlarında bir motosiklet yarışında boynunu sakatlamıştı ve bir F1 aracını denedikten sonra artık kokpite dönemeyeceğini fark etti. Bir dönüş için iştahını bileyledikten sonra Schumacher yeniden F1’de yarışacağını doğruladı- ancak Ferrari için değil. Onun yerine 2010’da yeni Mercedes takımına katıldı.

MERCEDES İLE YENİ BAŞLANGIÇ
HAYAL KIRIKLIĞI OLDU
Kokpitten uzak üç yıl Schumacher’ın üstünlüğünü dönüşünde köreltmiş gibi görünüyor. Sezon boyunca takım arkadaşı Nico Rosberg tarafından rahatlıkla idare edilmişti. Zaman zaman sürüşü belirgin biçimde çaresiz göründü, özellikle de ikili pozisyon için çekiştiği sırada Rubens Barrichello’yu neredeyse parkur duvarının içine ittiği için kınandığı Hungaroring’de. Schumacher bununla takılıp kaldı ve durum sezonun sonlarına doğru, Kore’de dördüncü sırayı almayı başardığında iyiye gidiyor gibi göründü.
Schumacher’in Mercedes ile ikinci sezonu karmakarışıktı, eski formunun işaretleri, zayıf performanslar ve çoğunlukla Vitaly Petrov’un da dahil olduğu bir dizi kaza, sezonun Schumacher için hiç de istediği gibi gitmemesine neden oldu.
Schumacher, Suzuka’da yaptığı açıklamayla, F1 kariyerine 2012 sezonunun sonlarına doğru yeniden son vereceğini duyurdu. Bu açıklamadan sadece altı gün sonra Mercedes, 2013’te onun yerinin Hamilton tarafından alınacağını doğruladı.

301 YARIŞTA 91 BİRİNCİLİK
Formula 1 Şampiyonu olan ilk Alman pilot, şu ana kadar 301 yarış, 91 birincilik… 2006 Çin GP’den beri hiç yarış kazanamamış olsa da, Michael Schumacher, kazandığı yedi şampiyonlukla dünyanın en prestijli yarış organizasyonu olan Formula 1’in en fazla şampiyonluk kazanan pilotu. Tüm zamanların en önemli sürücülerinden biri olarak görülen Schumacher, 1991 yılında Belçika’da başlayan serüveninde yolun sonuna geldi. Ama Formula 1 söz konusu olduğunda, her zaman efsane pilotun ismi akıllara gelecek.

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın