BambiniSpor

Minnesotalı Bir Satranç Dehası: Andrew Tang

Minesota’daki Wayzata Lisesi öğrencisi olan Andrew Tang, bölgenin satranç alanındaki bir kaç büyük ustasından biri haline geldi. Tang, Charlotte’daki bir turnuvada Grandmaster ünvanlı Denes Boros’u yendi ve ‘Grandmaster’ unvanının da sahibi oldu.

Hiç bir eğitim almadan yalnızca evde öğrendiği şekilde satranç oynayarak ödülün sahibi olan Tang’in Minesota bölgesindeki ‘Grandmaster’ unvanı olan ilk kişi olduğu belirtiliyor.

Andrew Tang, kazandığı ‘Grandmaster’ unvanıyla, şu anda ABD’de 85 ve dünya genelinde 1600 ‘grand master’ unvanlı oyuncunun arasına katıldı.

Tang, bu unvanın sahibi olmak için çok uğraştı. Satranç dahisi, bu alanda en çok oy alan üç turnuvada son derece yüksek sonuçlara sahip olmak zorunda kaldı.

Tang’in ilk unvanı 2014 yılında Kanada’daki “grandmaster adayı” unvanıydı. 2016’da Yunanistan’da ikinci bir adaylık kazanan Tang, üçüncü adaylığını da, geçen ay 18 yaşından önce, Kuzey Carolina’da aldı ve o artık bir ‘Grandmaster’ oldu.

Satranç öğrenmeyi anaokulu yıllarında başlayan Tang, başarısını 8 yaşındayken ailesinin Illinoi’den Minnesota’ya taşınmasıyla buradaki turnuvalarda sürdürdü.

Tang, “Bir çocukken, ‘Grandmaster” olma konusunda oldukça iyimserdim. Her zaman umuyordum, ama son zamana onlardan biri olacağımı hiç düşünememiştim’ dedi.

Daha önce Ulusal K-12 Şampiyonası’nda birinci olan ve 2014’te Kuzey Amerika Gençler Şampiyonası’nı kazanan ve ülkedeki en iyi skolastik oyunculardan biri olarak gösterilen Andrew Tang’in gelecekte nasıl başarılara imza atacağı merak ediliyor.

Ancak Tang gelecekle ilgili endişeleri olduğunu belirtiyor. Tang, yaşamı boyunca ‘Grandmaster’ unvanını elinde tutacağını ancak ilerde satranç oynamak istediğinden emin olmadığını söylüyor.

‘Grandmaster’ unvanına sahip olan profesyonel satranç oyuncularının çok azının iyi bir yaşam sürdürdüğünü dile getiren Tang, şimdilik üniversiteye hazırlandığını ve matematiğe olan bağlılığını sürdürdüğünü ifade ediyor.

Similar Articles
Killzone 2 ve Killzone 3 Kullanıcılarına Kötü HaberFazla Oyuncak Çocukların Gelişimini EngelliyorEmekli Muhasebeci Gönüllü Satranç Öğretmeni OlduUzun Süre Tablete Bakmak Göz Sağlığını BozuyorÇocuklarda Obezite ArtıyorKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın