Tutku

1924’ten beri yeni: “Montblanc Meisterstuck 149”. Mükemmellik asla yaşlanmaz…

Her yeni gelenek yeni bir buluşla başlar… Ve bu yeni buluşlar, tarihte zaman zaman uzun yıllar boyunca devam edecek bir ihtişamın habercisi olan bir dönüm noktası olarak kendilerine yer edinirler.

 Bu olaylardan bir tanesi seksen yıl önce, 1924’te gerçekleşti. Bu, Wagenfeld lambası ve “Montblanc 149” dolma kalemi gibi belirli bir çağa ait olmayan klasiklerin ilk defa gün yüzüne çıktığı seneydi. Kısa süre içerisinde “Montblanc 149” bir mükemmellik sembolü ve saf yazma kültürünün simgesi,  ayrıcalıklı kişiler için tercih edilen yazım aracı oldu.

Montblanc 149, kendine has değerleri bünyesinde toplayarak, alanında diğer markaların kat kat üzerinde yer alıyor.

 

Montblanc Meisterstuck 1924’te piyasaya çıktı; o zamandan beri, değişmeyen mükemmelliğin somut bir örneği oldu. İlk birkaç yılında tasarım objesi durumuna yükselen Meisterstück, bir tasarım klasiği olarak kendine bir isim kazandı. New York Modern Sanatlar Müzesi, bu el ile işlenmiş mükemmelliği kalıcı bir görüntü olarak sunarak hürmetlerini gösterdi. Yazı kültürü tarihindeki en ünlü simge olarak ve üzerindeki eşsiz beyaz yıldız işaretiyle “Montblanc Meisterstück 149” mükemmelliğin asla yaşlanmadığının bir kanıtı.

“149” çok yönlü ve kültürlü bir yaşam tarzı, ruh ve sonsuz estetiğin, olağanüstü ustalığın eş anlamlısı vücut bulmuş hali… Sahiplerinin nesilleri için bir klasik.

İki sihirli sayı: 149 ve 4,810

Mütevazı bir şekilde uygulanmış süsler, sonsuz bir zarafetin gizemini sunarken, üstün el işçiliği kalemin bu değerli reçine siyahı gövdesine mükemmelliğin bir parıltısını katıyor. 18 ayar altın uçları platinyum kaplama, tamamen el işçiliği. Her biri, bir “Meisterstück”’ün en ayırt edici detayı olan, Mont Blanc dağının metre cinsinden yüksekliğini sembolize eden 4,810 sayısını taşımaktadır.

Avrupa’nın karla kaplı en yüksek tepesi ayrıca her bir “Meisterstück”ün kapağını sembolik olarak beyaz bir yıldızla taçlandırmakta. Ucundan, uluslar arası çapta tanınan markanın yazdığı yere kadar, “Meisterstück” etkileyici ebatlarıyla, dokunma hissiyle ve geniş çapıyla fark yaratan, çekici bir kalem. İç üretim numarası “149” kısa zamanda dünyaca ünlü markanın ismi haline geldi: Montblanc tarafından üretilen efsanevi imza kalemi.

İmza ritüelininin tadını çıkarmak

Başlangıçtan beri, “149” koleksiyonların en önemli parçası oldu ve neredeyse 80 yıldır bu kalem, kendi cümlelerini, notlarını veya yorumlarını olağanüstü bir anlam ve değer ile yazmak isteyen herkesin olmazsa olmazıydı. Format, kendilerini tek bir imza ile ifade etmek isteyenler için bu kalemi dikkat çekici bir aksesuar haline getirdi. Örneğin Berlin’deki Dış İlişkiler Departmanı, uluslararası antlaşmaları ve diğer resmi şartları imzalamak için sümenleriyle beraber tam olarak iki dolma kalem seti bulundurmaktadır.

Kalemi açma, kapağı gövdeye yerleştirme, imzalama ve resmi tokalaşmadan önce kapağı seremoni şeklinde yerine takma ritüeli…  Bunlar Montblanc “Meisterstück”ün siyaset, iş ve kültür dünyasında oynadığı ebedi rol içerisinde oldukça özel anlardır. Uluslar arası antlaşmalar, önemli sertifikalar, altın kitaplar, kayda değer çekler …  tamamı sıklıkla Montblanc “149” ile imzalanmaktadır. Gidişata yön verenlerin güç aracı, emsalsiz bir şekilde otoriter “Meisterstück”ün önemli kullanıcıları uluslararası kapsamda uzun bir liste oluşturuyor:  John F. Kennedy, Papa, Hollanda Prensi Willem Alexander ve Prenses Maxima, Robbie Williams ve diğer pek çok önemli isim “Meisterstück” sahibi. Dünyaca ünlü  mimar Helmut Jahn, fikirlerini her zaman “149” dolma kalem ile kağıda dökmektedir.

Özel alanda, bu klasik kalem el üstünde tutulan bir değer ve yaşam boyu arkadaş olarak kendine yer etmiştir. Bazıları dünyaya geldikleri andan itibaren, bazıları da okul veya üniversite mezuniyetinden itibaren bu kaleme sahip olmuştur; diğerleri için “149”, bir nesilden diğer nesle, ebeveynden çocuğa geçen sorumluluk ve gelenek değerlerini birleştiren oldukça özel aile yadigarı hatıraları ifade etmektedir.

Klasik ve belli bir zamana ait olmayan “Meisterstück 149” olağanüstü mühendisliğin bir başyapıtı ve uluslar arası çapta tanınmış bir tasarım ikonudur. El yazısının tadını bu kalemle çıkarmaktan daha cazip ve anlamlı bir yol düşünülemez bile. Montblanc “Meisterstück 149”: bir klasik – 1924’ten beri yeni!

 

Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın