MagazineTutku

MONTEGRAPPA: Yazıyı mücevherlerle yazmak için…

Yazının icadıyla yarışabilecek başka bir icat yoktur tarihte… İşte kalem bu sebeple bir simgedir her zaman. Yazının değerine saygıdır özel kalemler… İşte bu yüzden Montegrappa’nın bir kuyumcu titizliğiyle yarattığı tasarımlar, yazının değerini bir kez daha anımsatıyor insanlığa…

Montegrappa koleksiyonunun tamamı, iki büyük seriye ayrılıyor; günlük yazı yazma işlerini yerine getirmek için üretilen, çok güzel tasarımlara sahip Standart Koleksiyon ve koleksiyonerlerin beğenisine sunulan, sıra dışı işçilik ve dizayna sahip limitli ürünler.

Bir kalem üreticisinden ziyade ‘yazı mücevhercisi’ olarak tanımlanabilecek bir marka Montegrappa. İtalyan tasarım dehasını, ince işçiliği ve kusursuz Montegrappa zerafetiyle harmanlayan, dünyaca ünlü kültürel değerleri kalemlerine yansıtarak tam anlamıyla birer sanat eseri ortaya çıkaran şirket, yazı yazarken kullandıkları enstrümanlara en az yazdıkları kadar önem verenlerin vazgeçemediği isimlerin başında geliyor.

HER KALEMİNİN BİR RUHU VAR
İtalya’nın ilk kalem üreticisi olan Montegrappa, 1912 yılından beri İtalya’nın tarihi kenti Bassano del Grappa’da, adeta bir kültür mirasçısı olarak faaliyet gösteriyor. Bilinen değerli kavramlar, mitler, olaylar, dünyaca ünlü sanatçılar, insanlık tarihine yön veren insanlar, Montegrappa’nın sınırlı sayıda ürettiği kalemlerinde yeniden canlanıyor.
Duygularına, karakterine ve fikirlerine gereken değeri veren prestijli insanlar, onları kağıda geçirirken parmaklarının arasındaki yazı aracının da bu değeri taşıyabilecek özellikte olmasını isterler. Bu değer, dünyanın en üst düzey ustalarının elinden çıkan Montegrappa kalemlerinin ucundan nazikçe kağıda sızar ve sonsuzluğa kavuşur.

BİR ASIRLIK DENEYİM
1912 yılına kadar uzanan geçmişiyle İtalya’nın en eski yazı araçları üreticisi olan Montegrappa, mükemmel işçilik kalitesini, İtalyan yaratıcılığı ve stiliyle birleştiren, dünya çapında tanınan saygın bir marka olarak 100 yılı aşkın bir süreyi geride bıraktı. Kurulduğu yıldan itibaren aynı tarihi binada faaliyetini sürdüren Montegrappa, geçen zaman zarfında birçok yeniliğe imza attı ve tarihteki birçok önemli şahsiyetin hayatlarında rol oynadı. Geçmişte, Ernest Hemingway ve John Dos Passos gibi isimlerin ziyaret ettiği ve markanın en az ismi kadar ünlü olan fabrikası ile tanınan Montegrappa, aynı zamanda kıymetli bir malzeme olan selüloidi, kalem üretiminde kullanan ilk marka olma özelliğine sahip.

İTALYAN ESTETİĞİNİN ÖRNEKLERİ
1912 yılında kuruluşundan itibaren şirket, İtalya’nın kuzeydoğusundaki tarihi Bassano del Grappa kentinden geçen Brenta Nehri’nin kıyısında bulunan aynı tarihi binada, mükemmel kalitede kalemler üretiyor. Bölgenin tarihi öneminin her fırsatta vurgulanarak ve Montegrappa’nın ilk İtalyan kalem üreticisi olduğu sürekli hatırlatılarak, şirketin tarihi yapısının karakterindeki önemli ve etkisi gözler önüne seriliyor. ‘İtalyanlık’, Montegrappa geleneğinin kalbinde yer alıyor, şirketin felsefesine, tarzına ve estetiğine yön veriyor.

AYRINTILARDAKİ İŞLEME GELENEĞİ
Montegrappa, İtalya tarihinin çalkantılı bir döneminde ‘manifattura pennini d’oro e penne stilografiche’ (altın kalem ucu ve dolma kalem üreticisi) olarak kuruldu. Daha önceleri Elmo adıyla bilinen Montegrappa, bir yazarı peşinde koşturabilecek kadar iyi kalemleri yapmak ve tarz sahibi, gösterişli ve özenle işlenmiş objeler üretebilmek için yerel yeteneklerden oluşan bir işgücünden faydalandı. Montegrappa’nın hikayesinin ilk yılları önemli çalkantılar ve zorluklarla geçmiş olsa da, ‘yazı mücevhercisi’ bu sıkıntılı dönemi şimdilerde görkemli tarihinin en önemli anları olarak hatırlıyor.

Şirket, neredeyse kurulur kurulmaz, Bassano fabrikası kendisini Birinci Dünya Savaşı’nın ortasında, önemli bir konumda buldu. Tesadüfen bulunduğu konum, Bassano’yu askeri açıdan önemli bir pozisyona sürükleyerek, savaşın sonlarına doğru önemli çatışmalara sahne olmasını neden oldu. Elmo kalemlerini ailelerine mektup yazarken kullanan sayısız askerin arasında sonradan savaş muhabiri görevi alacak ve cepheye gönüllü ambulans şoförleri olarak gelen iki ünlü Amerikan yazarı, Ernest Hemingway ve John dos Passos da vardı. Cepheden gönderdikleri etkili ve anlamlı mesajları, Bassano’da özenle üretilmiş yazı araçlarıyla yazılıyorlardı. Hikayesinin hemen başında savaş gibi tatsız ve acı bir tecrübe ile karşılaşan Montegrappa, tasarımlarının ünlü yazarların eline geçmesi ile kısa sürede önemli bir üne kavuşmayı başardı.

ÖNEMLİ ANLAŞMALARA İMZA ATTI
Hemingway ve Dos Passos ile başlayan furya, 20’nci yüzyılın tamamına yayılan bir prestij hikayesi olarak devam etti. Montegrappa kalemleri, 20’nci yüzyılın önemli anlarında belgeler imzalayarak tarihteki yerlerini aldılar. Victor Emmanuel III ve Benito Mussolini gibi ünlü İtalyan liderleri, önemli kararların altına imza atarlarken Montegrappa kalemlerini kullandılar. Montegrappa sahipleri arasında günümüzde de sayısız devlet başkanı, papa, kraliyet mensubu, aktör, müzisyen, aktris, sporcu, model ve yazar bulunuyor.
Vladimir Putin, Silvio Berlusconi, Nicolas Sarkozy, Papa John Paul II, İspanya Kralı Juan Carlos, Ürdün Kralı Hüseyin, Tayland Kraliçesi Sirikit, Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, Antonio Banderas, Al Pacino, Michael Jackson, Michael Schumacher, efsanevi yarış pilotu Sir Stirling Moss, Zinedine Zidane, Michel Platini, Naomi Campbell, Paulo Coelho gibi dünyaca ünlü isimler, hayatlarına ve hatta ülkelerinin geleceğine yön veren imzaları Montegrappa kalemlerini kullanarak atan isimlerin  arasında yer alıyor.
Kendisine has romantizmiyle farklı bir atmosfere sahip olan, Akdeniz’in bahar kokulu havasından aldığı sıcaklığıyla adımınızı attığınız ilk andan itibaren farklı bir dünyadaymışsınız gibi hissetmenizi sağlan, Avrupa’nın ortasında, Avrupa’dan çok farklı bir ülke olan İtalya, tarihi boyunca karakterinin en önemli özelliği olan eşsiz zerafeti ile dünyayı etkilemeye devam ediyor. İtalyan zerafeti kimi zaman bir spor otomobilde, mobilyada, gözlükte karşımıza çıkarken, kimi zamanda iki parmağımızın arasındaki bir ‘yazı mücevheri’ olarak kendisini gösteriyor.

TARİHE GEÇMİŞ KİŞİLİKLERDEN ESİNLENİYOR
Tarihin en önemli anlarından,  insanoğlunun en eski arzularından, tarihe yön veren önemli isimlerden ilham alarak tasarlanan kalemleriyle bir kalem üreticisinden fazlası, bir prestij simgesi konumuna gelen Montegrappa, kuruluşunun üzerinden yüz yıldan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen hala kusursuz işçilik ve İtalyan estetiğini birleştiren karakteriyle yazıya yön vermeye devam ediyor.

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıAkın ÖNGÖR :“Hobisi ve farkındalığı olmayanlar sadece para için yaşar!”TRİMARANLAR: Sığ sularda da, açık denizde de son süratALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın