MagazineTutku

Morgan : 100 Yıldır Değişmeyen Klasik

Bazı şeyler asla değişmez… İngiliz otomobil üreticisi Morgan’ı anlatmak sadece bu cümle bile yeterli olabilir. Morgan, neredeyse 100 yıldır, ferdi mülk sahibinin talimatları doğrultusunda inşa edilmiş bir ahşap iskelet üzerine inşa edilen bir otomobilin üreticisi olarak hayatını sürdürüyor. Morgan Motor Company, ayrıca dünyanın en eski özel mülkiyete ait otomobil üreticisi gibi unvanlara da sahip. Morgan hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan hiç kimse,  1940 Morgan 4/4’ün galeriden henüz çıkmış olduğunu söyleyemez. Morgan, farklı stilini koruyarak yıllara meydan okuyor.

 

Eğer motor veya gösterge paneline bakmazsanız, yeniyi  ve eskiyi ayırt etmeniz kesinlikle mümkün değil.

Morgan Motor Company, İngiliz araba şirketlerinin en eskilerinden biri. Şirket, “HFS” olarak da tanınan, Henry Frederick Stanley Morgan tarafından 1910’da kuruldu ve 1959’da, 77 yaşında ölene kadar onun tarafından işletildi. H.F.S.’nin oğlu Peter Morgan, 2003’teki ölümünden birkaç yıl öncesine kadar şirketi yönetmeye devam etti. Şirketin başında şu anda Peter Morgan’ın oğlu Charles Morgan bulunuyor. Dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinden birinin kurulduğu günden günümüze hala aynı aile tarafından yönetiliyor olması pek rastlanılan bir durum değil.

 

Geleneksel tasarımlarının yanında, Morgan’lar her zaman olağanüstü düşük ağırlıklarına bağlı olarak spor araba performansına sahip oldular. Tutkunları arasında Morganlar genellikle “Moggieler” olarak bilinir.

 

Kelimenin tam anlamıyla bir fenomen olan Morgan, Malvern, Worvester, İngiltere’de küçük bir kasabada, Peter Morgan ve oğlu Charles tarafından işletilmiş ve Morgan 4/4, +8 ve +4’ün halen üretilmekte olduğu bir fabrikada efsane modellerini üretmeye devam ediyor. 100 kişiden daha az çalışanı olan bu fabrikada, bekleyenler listesi büyümeye devam ederken her hafta el yapımı, ahşap iskeletli 10 araba üretiliyor.

 

Bir Morgan’a sahip olmak için bekleme süresinin 4 yıl veya daha fazla olabileceği söyleniyor.

Morgan Sahipleri – Özel Bir Nesil

Dünya üzerinde SMOG-MOG (Londra, JOCK-MOG (İskoçya), SEX-MOG (Sussex ve Essex ilçeleri) ve HOG-MOG (Toronto) gibi isimlere sahip Morgan Satış Grupları bulunuyor. Arabalar genellikle “Moggieler” olarak bilinir. Oldukça sert arka süspansiyonu ve yüksek güç/ağırlık oranıyla Morgan, slalomlar, yamaç tırmanışları ve parkur yarışları için de ideal bir otomobil. Morgan sahipleri genellikle bu sporlardan bir veya daha fazlasında aktif katılımcıdırlar.

Bakım? Araba el yapımı, dolayısıyla parçalarına ayrılıp basit araçlarla onarılabilir.

 

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın