Tutku

Muhteşem Karmaşa!

Karışıklıkları çözümlemek hiç bu kadar heyecan verici, zorluklarla karşı karşıya gelmek ise hiç bu kadar zevkli olmamıştı… Karşınızda komplikasyon saatler…

Sıradan bir saatin; saati, dakikaları ve belki de saniyeleri göstermesi beklenir. En temel işlevi budur sonuçta, zamanı ölçmek… Bununla birlikte saatçilik ustaları geçmişten günümüze yaptıkları parçalara öyle işlevler eklemişlerdir ki bu makinaları sadece birer saat olarak isimlendirmek yeterli olmaz. İşte bu tip örnekler haute horlogerie literatüründe sofistike/komplikasyon saatler (complication watches) olarak adlandırılıyor. Eklenen özelliklerin (komplikasyonların) sayısı arttıkça yapımı zorlaşan ve ancak gerçek ustaların erişebileceği bir noktada duran bu sanat eserleri, saat imalatçılarının tek bir kronometrede mümkün olan en çok sayıda fonksiyona ulaşmak arzusunun bir sonucu olarak ortaya çıkmış… Sofistike saat çeşitlerini sırasıyla inceleyeceğimiz bu yazı dizisinde, sizlere horoloji dünyasının bu en seçkin üyelerini sırayla tanıtıyor olacağız.


Flyback Chronograph

Otomatik olarak sıfıra dönen kronometre
İlk olarak 2. Dünya Savaşı sırasında, kalkış ve iniş gibi senkronize olarak gerçekleştirilen operasyonlarda pilotların kullanması için geliştirilen bu saatler, sıradan kronometrelere göre çok daha doğru bir şekilde zamanın ölçülmesine olanak vermektedir. Geleneksel saatlerde, kronometrenin kullanılması üç aşamalıdır. İlk basışta kronometre durdurulur, ikincisinde resetlenerek sıfıra gelir ve nihayet üçüncü seferde süreölçer çalışmaya başlar. 1936 yılında Longines markası tarafından geliştirilen ilk flyback chronograph ile bu sürecin çok daha kısalması ve gerçekleşen saniyelik zaman kayıplarının önlenebilmesi mümkün olmuştur.

Flyback’te kronometre düğmesine bastığınızda saniye ibresi durur ve kendini tekrar kurarak başa döner. Düğmeyi serbest bıraktığınız anda ise çalışmaya başlayarak ölçüm işlevini gerçekleştirir. Bu nitelikleri ile uçuş, navigasyon ve sualtı dalışları için son derece uygun olan saatin, bazı modelleri aynı zamanda su geçirmez olup yüksek basınçlara karşı da dayanıklıdır. Ağırlıklı olarak erkekler için üretilen flyback chronograph’ın bazı markalarca satışa sunulan bayanlar için tasarlanmış versiyonları da mevcuttur.

Ayrı saniye kollu kronometre
Split-second mekanizmasına sahip saatler, aynı anda başlayan ama farklı sürelerde devam eden süreçlerin ölçülmesinde kullanılırlar. Pek çok yarışmacının katıldığı spor etkinlikleri bu tip olayların en güzel örneklerindendir. 19. Yüzyıl’da Adolphe Nicole tarafından icat edilen bu mekanizma, 1920’lerden itibaren kol saatlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Rattrapante chronograph, split chronograph ya da double choronograph gibi pek çok farklı isimle bilinen komplikasyonun yapımı, mekanik parçaların maruz kaldığı yüksek gerilim nedeniyle büyük ustalık gerektirmektedir.

Bu tip zaman ölçerlerde, mevcut sayaç ibresinin üzerine kendinden başa dönme özelliğine sahip ek bir ibre daha eklenmiştir. Kronometre başlatıldığında bu iki kol da aynı anda harekete geçer. Zaman ölçümü sırasında durdurma tuşuna basıldığında kronometre ibresi dönmeye devam ederken, ikincil kol durarak sürenin kaydedilmesine olanak tanır. Kayıttan sonra aynı tuşa bir kez daha basılması halinde duran ibre, anında dönmekte olan birincisine katılarak süreci sonlandırır. Flyback chronograph’larla sıklıkla karıştırılan bu mekanizma sayesinde, istenilen sıklıkla süre ölçümü yapmak mümkündür.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın