BambiniEğitim

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, 1457 yılında, Dük Ludwig IX tarafından İngolstadt’ ta Bavyera eyaletinin ilk üniversitesi olarak kurulmuştur.  1826 yılında ise kurum 1000 öğrencisi ile birlikte, Bavyera’nın başkenti Münih’ e taşınmıştır. Bunun yanında dünyanın en ünlü 100 üniversitesinden biri sayılmaktadır.

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, ilk kurulduğu günden beri, 500 yılı aşkın geleneğiyle, Avrupa’nın önde gelen üniversitelerindendir. Öğrenim gören öğrenci sayısı 51.000 ‘i aşmaktadır. Bunun yanında kurumda 700 profesör, 3900 akademisyen görev almakta ve 190 bölüm bulunmaktadır. Fakültelerin yanı sıra , üniversite bünyesinde varolan birçok araştırma merkezi  ve iki adet kütüphane, öğrencilere hizmet vermektedir.

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, geleneksel bir yapıya sahip olsa da uluslararası bir üniversitedir. 7500 yabancı öğrenci kapasitesi ile, yurtdışından gelenler için, akademik bir memleket konumundadır. 1905 yılında üniversite profesörlerinden Adolf von Baeyer ilk Kimya Nobel Ödülü’nü almaya layık görülmüştür. Bunun dışında kurum fizik dalında 5, kimya dalında 6, tıp dalında ise 1 nobel ödülüne sahiptir.

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi 1.4 milyon nüfusu ile Almanya’nın en büyük 3. şehri Münih’te yer almaktadır. Münih eğitim, araştırma, teknoloji ve medya için Avrupa ‘daki en mühim şehirlerden biri sayılmaktadır. Her sene Eylül ayının son haftası ile Ekim ayının ilk haftası arasında düzenlenen ve yüzlerce ziyaretçinin katıldığı “Ekim Festivali” adlı bira festivaline ev sahipliği yapar. Bu festival, dünyanın en büyük 10 festivali arasında yer alır ve bira festivali olarak bilinse de asıl olarak şehrin geleneklerinin tanıtımı için güzel bir ortam yaratmaktadır.

Kurumun varolan bölümlerinin bazıları, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Tarih ve Sanat Tarihi Fakültesi, Felsefe ve Bilim Teorisi Fakültesi, Kültürel Çalışmalar Fakültesi, Dil ve Edebiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Matematik Fakültesi, Fizik Fakültesi, Kimya ve Eczacılık Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Coğrafi Bilimler Fakültesi, Katolik İlahiyat Fakültesi, Protestan İlahiyat Fakültesi, Psikoloji ve Pedagoji Fakültesi şeklinde sıralanabilir.

Üniversitenin yurt olanakları bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilere Munih, Freising ve Rosenheim’da 11.000 oda ve apartman imkanı da sunulmaktadır. Ücretleri 178-394 euro arasında değişmektedir.

 

Similar Articles
Mannheim ÜniversitesiMarburg Philipps ÜniversitesiLeibniz ÜniversitesiFriedrich Schiller Jena ÜniversitesiDuisburg Essen ÜniversitesiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles