BambiniEğitim

Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi 1868 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Münih, Garching ve Weihenstephan’da kampüsleri bulunmaktadır. Kurumun kadrosunda yaklaşık olarak 8000 öğretim görevlisi, 400’den fazla profesör görev almaktadır. Üniversitede öğrenim gören öğrenci sayısı ise 25.000’dir.

Münih Teknik Üniversitesi Almanya ‘da bulunan en iyi üç üniversite arasındadır. Mühendislik ve Bilgi Teknolojileri alanında ise Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 60 arasında yer alır. Bunun yanında, üniversitenin öğretim kadrosunda yer almış ve üniversitede öğrenim görmüş olan 20 kişi Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Üniversitenin 3 kampüsü ve 13 fakültesi bulunmaktadır. Münih şehrindeki ana kampüste, Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Bilgi Teknolojileri Fakültesi, İnşaat Mühendisliği ve Jeodozi Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Beden Eğitimi Fakülteleri yer almaktadır. İkinci kampüsün yer aldığı, Münih’in 10 km kuzeyinde bulunan Garching’de ise, Fizik Fakültesi, Kimya Fakültesi, Bilgisayar Fakültesi, Matematik Fakültesi ve Makine Mühendisliği Fakültesi  bulunmaktadır. Üçüncü kampüs ise bu kez Münih’in 35 km  kuzeyindeki Freising’dedir. Freising kampüsü,  Hayat ve Gıda Bilimleri Merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Münih Teknik Üniversitesinde akademik yıl Güz dönemi ve Bahar dönemi olmak üzere iki bölümden oluşur. Her iki yarıyılda kendi içinde iki ayrı döneme bölünmüştür. İlk bölümde dersler işlenmekte, ikinci bölümde ise hazırlık, makale, sunum hazırlama ve staj tamamlama ve son olarak yarıyıl sınavları içindir.

Öğrencilerden dönem başı yaklaşık 500 euro harç alınır. Ayrıca yurtlar için 200-400 euro arası para istenir. Bir öğrencinin aylık harcaması 700-800 euroyu bulmaktadır.

Münih Teknik Üniversitesi denildiğinde, kuşkusuz  ilk akla gelen , üniversitenin  sahip olduğu muhteşem konumdur.  Alplere olan yakınlığı, tarihi şehir merkezi, kültürel etkinliklerin çeşitliliği ile dikkat çeken Münih, aynı zamanda birçok anıt ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Münih şehri, yedi büyük kütüphaneye, 49 şehir kütüphanesine, 45 müze ve 85 bin öğrencinin öğrenim gördüğü 11 üniversiteye sahiptir. Bunun yanında, boş vakitlerini değerlendirmek  isteyen öğrenciler için şehirde, 42 tiyatro, 3 opera, 3 orkestra ve 90 sinema salonu bulunmaktadır.

Similar Articles
Münih Ludwig Maximillians ÜniversitesiMannheim ÜniversitesiMarburg Philipps ÜniversitesiLeibniz ÜniversitesiFriedrich Schiller Jena ÜniversitesiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles