BrandnewsZaman

Müzayedenin En Pahalı Saati Paul Newman’ın Rolex’i Oldu

Bir zamanların marka değeri en yüksek olan yıldızlarından biri olan aktör Paul Newman’ın kolundan hiç çıkarmadığı Rolex marka saati New York’ta düzenlenen müzayedede en yüksek teklif olan 15.5 milyon dolara alıcı buldu.

New York’taki ünlü müzayede evi Phillips tarafından düzenlenen ikonik saatler müzayedesinde meraklılarıyla buluşan Paul Newmn’ın Rolex Daytona saati için ilk teklif 10 milyon dolardan açıldı. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı müzayedeyi dünyanın dört tarafından saat meraklıları da online izledi.

Paul Newman’ın Rolex Daytonası için yaklaşık 12 dakika süren bir açık artırma yapıldı ve sonun saat müzayede evine ödenen komisyonla birlikte toplam 17,8 milyon dolara sahibini buldu. Bu sonuçla Paul Newman’ın Rolex Daytona saati bir müzayedede bugüne kadar satılan en pahalı saat oldu.

Efsane aktörün kolundan hiç çıkarmadığı bu saat O’na eşi Joanne Woodward tarafından hediye edilmişti. Newman’ın 1969-1954 yılları arasında saatini kolundan hiç çıkarmaması saati de adeta bir ikon haline getirdi. Hatta bu saat 20’inci yüzyılın en ikonik saati olarak anılmaya başlandı.

Adını Rolex’in 1960’lı yıllarda sponsorluğunu yaptığı ‘Daytona Speedway’ yarışlarından alan Daytona serisinin ilk ve tek egzotik kadranlı versiyonu olan bu saatin arka yüzünde ‘Beni Dikkatli Sür’ anlamına gelen ‘Drive Carefully Me’ yazmaktadır.

Saatin bugüne kadar ilk günkü gibi korunarak gelmediği ve muhtemelen bir kere bile cilalanmadığı belirtiliyor.

Ünlü bir Rolex koleksiyoncusu olan Analog Shift’in CEO’su Geoff Hess, “Birçok kişi bu saatin gezegendeki en büyük saat olduğunu söylüyor. Bu saat  elbette, motor sporları ve otomobil tutkunlarını da cezbediyor. Hollywood filmlerinin tutkunlarına da hitap ediyor. Ayrıca bir Amerikan kahramanı olduğu için, bu yüzden Amerikan tarih camiasına da hitap ediyor.” dedi.

 

Similar Articles
Lüksün Simgesi: Hybris Mechanica à Grande SonnerieDeWitt Academia Endless Drive'a İlk Bakış2018'de Saat Modası Nasıl Olacak?Elektrikli Spor Otomobil Jaguar I-PACE ConceptLüks Otomobilin Yeniden Tanımlanmış Hali: Jaguar XJDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles