BrandnewsGökyüzü

NASA’dan Uçaklar İçin Katlanabilir Kanat Çalışması

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA uçaklar için tasarladıkları katlanabilir kanatlar ile havacılığı daha verimli hale getirmeye hazırlanıyor.

Uzun süredir “Spanwise Adaptive Wing” başlığı altında bir proje üzerinde çalışan NASA uzmanları katlanabilir uçak kanatlarına odaklanıyor. Projenin için de Armstrong Flight Research Center, Glenn Research Center, Langley Research Center, Boeing Research & Technology, ve Area-I Inc şirketlerinden uzmanlar bulunuyor.

Katlanabilir uçak kanatları fikri aslından biraz eskiye dayanıyor. Bunun için ilk adım 1960’lı yıllarda geliştirilen North American XB-70 Valkyrie için atılmış. Ancak çalışma yeterli olmamış.

Yeni geliştirilen sistemle kanatlar, “ağır, yavaş ve çok enerji harcayan” hidrolik sistemler yerine hafızalı alaşım üzerinde kuruluyor. Bu termal olarak tetiklenebilen hafızalı alaşım sayesinde kanat sisteminin uç bölümü havada 70 derece kadar katlanabiliyor.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre pilotlar bu kanatları kullanarak uçakları karşılarına çıkan şartlara uyumlu hale getirebiliyor. Bu ayarlamanın büyük bir aerodinamik getiri sağlayacağı belirtiliyor.

Katlanabilir kanatlar sesten hızlı ya da yavaş olan uçaklara uygun bir sistem. Bu sistemle uçuşların daha pürüzsüz hale getirilebileceği belirtiliyor. Ayrıca bu sistemle yakıt sarfiyatı da azalıyor.

Üstelik bu sistem yalnızca askeri uçaklar için değil, normal taşımacılık yapan yolcu uçaklar için de test ediliyor ve büyük önem taşıyor.

Ufak ebatları olan bir uçakta denenen ve görevini başarıyla yerine getiren bu sistem, hidrolik sistemleri attığı için yüzde 80’e varan ağırlık avantajı da sağlıyor.

Her en kadar büyük uçaklar için net bir tarih verilmese de ‘Spanwise Adaptive Wing’ projesinin büyük bir gelecek vadettiği belirtiliyor.

Similar Articles
Emirates 36 Adet Airbus A380 Siparişi VerdiWhaletone Royal Dijital PiyanoXOXX Besteci Dijital Müzik Kutusu'yla Müzik Yaratmaya Hazır OlunPrizm Akıllı Müzik ÇalarSony'den Yüksek Güçlü Ses SitemleriDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles