BrandnewsGökyüzü

Norwegian Hava Yolu’ndan Uçuş Rekoru

New York’la  Londra arası uçuş mesafesi 5 saat 13 dakikaya düştü. Bunu başaransa Norwegian Hava Yolu’nun Boeing 787-9 Dreamliner uçağı.

Yeni bir uçuş rekoruna da böylece imza atmış olan Norwegian Hava Yolu’na ait Boeing 787-9 Dreamliner model uçağı, New York’taki John Fitzgerald Kennedy Havaalanı’ndan havalandı.

Boeing 787-9 Dreamliner Atlantik Okyanusu’nu geçerek Londra’daki Gatwick Havaalanı’na ulaştı. Tüm bu yoculuk 5 saat 13 dakikada tamamlandı. Boeing 787-9 Dreamliner böylece en hızlı transatlantik unvanının da sahibi oldu.

Aslında New York’taki John Fitzgerald Kennedy Havaalanı’yla Londra’daki Gatwick Havaalanı arasındaki uçuşun 6 saat 7 dakikada tamamlanması bekleniyordu. Ancak herkes için sürpriz olan bir hızla Boeing 787-9 Dreamliner uçuşu 5 saat 13 dakikada tamamladı. Yani yolcular varacakları noktaya tam 53 dakika erken ulaştılar.

Ancak bu durum pilotun kendi kendine karar vermesiyle oluşan bir durum değildi.  Uçuş başladıktan sonra Boeing 787-9 Dreamliner saatte 776 mil yani 1248 km maksimum hız sağladı. Bu hıza zaman zaman hızı saatte 202 mil yani 325 kmyi bulan jet akımı da eklendi. Dolayısıyla uçuş bu kadar erken tamamlandı.

Norwegian Hava Yolu’na ait Boeing 787-9 Dreamliner’dan önce aynı rekoru bu kez de British Airways kırmıştı. 2015 yılının Ocak ayında yine  New York’taki John Fitzgerald Kennedy Havaalanı’ndan kalkan uçak, Londra’daki Heathrow Havaalanı’na 5 saat 16 dakika da ulaşılmıştı.

Aslında Norwegian Hava Yolu da British Airways’la aynı sürede varış noktasına ulaşılacağını düşünüyordu. Ama bu 3 dakikalık farkla rekorun yeni sahibi oldu.

 

Similar Articles
Bulgaristan-Azerbaycan Arasında Direkt Havayolu Hattı AçıldıAirbus A380'ın Kaderini Emirates BelirleyecekUçan Arabalar İçin Son 2 YılHong Kong'daki Alternatif Tüp EvlerAmerika'nın 250 Milyon Dolarlık MalikanesiDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın