BambiniSağlık

Okul Çağında Beslenme Çok Önemli

Beslenme yalnızca karın doyurmak anlamına gelmiyor. Beslenme bizim nasıl düşüneceğimizden, nasıl davranacağımıza hatta nasıl hissedeceğimize kadar bizleri etkileyen çok önemli bir unsur.

Bunun için de gerekli olan tüm besin öğelerinin eşit olarak vücuda alınması gerekiyor. Bu öğelerden herhangi biri alınmadığında ya da fazla alındığında ise bazı hastalıklar açığa çıkıyor. Yetersiz ve dengesiz beslenme özellikle çocukları olumsuz etkiliyor.

Kızlar 10-12 yaşlarında, erkeklerse 11-14 yaşları arasında hayatlarında en hızla büyüdükleri dönemi yaşıyorlar. Bu nedenle bu dönemde okul çağındaki beslenmenin çok önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu dönemde ev dışında yemek yeme süreçleri başlıyor. Aile içindeki beslenme alışkanlıklarının ne kadar doğru olduğuysa bu dönem de daha çok sorgulanıyor. Örneğin, çocuğun bu dönemde kaç öğün beslenmesi ve ne kadar su içmesi gerektiğinin aileler tarafından çocuklara anlatılması gerekiyor.

Uzmanlar ailelerin yemeği ödül ya da ceza yerine koymaması gerektiğini söylüyor. Sadece çocukların yiyebileceği kadar yemeği almalarına izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Çocukların kemik gelişimi için bu dönemde asitli ve gazlı içeceklerden uzak tutulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, meyve suları ya da süte yönlendirmenin doğru olacağını ifade ediyor.

Ailelerin çocukların dışarıda ne yediğini takip etmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, çocuğun o gün vücuduna almadığı besin maddelerinin mutlaka bir şekilde ona verilmesi tavsiyesinde bulunuyorlar.

Bu dönemde çocuğun boy ve kilo oranlarının da ciddi bir şekilde takip edilmesinin önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle annelerin, öğün atlama olduğu durumlarda bunu yakalaması ve yemeği çeşitlendirilerek tekrar çocuğa sunulmasını öneriyor.

Çocuklara hem sağlıklı hem de eğlenceli yiyecekler sunulmasını da tavsiye eden uzmanlar, enerji, protein, lif ve kalsiyum içerikleri açısından zengin daha az tuz, şeker ve yağ içeren yiyeceklerin tercih edilmesi önerisinde bulunuyor.

Similar Articles
Nelson Mandela Bay Oyuncuları Mısır'dan Ödülle DöndüMinnesotalı Bir Satranç Dehası: Andrew TangKillzone 2 ve Killzone 3 Kullanıcılarına Kötü HaberFazla Oyuncak Çocukların Gelişimini EngelliyorEmekli Muhasebeci Gönüllü Satranç Öğretmeni OlduKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın