BambiniSinema

Oyunbozan Ralph

Oyunbozan Ralph, Walt Disney Animation Studios tarafından üretilen 2012 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Rich Moore yönetmenliğinde çekilmiş olan filmin süresi 1 saat 57 dakikadır. Filmin orjinal seslendirmesinde, Sarah Silverman, John C. Reilly,  Jack McBrayer, Jane Lynch, Rich Moore, Alan Tudyk gibi isimler yer alır.

Oyunbozan Ralph filminin seyirciye vaat ettiği şey, gerçek olmayan dünyada, gerçek duyguları eğlenceli biçimde anlatmaksa, filmin sonunda bu vaadi yerine getirdiği rahatlıkla söylenebilir. Yönetmen Rich Moore ‘un bu filminde, retro oyun evreninde geçen bir yol hikayesiyle karşı karşıyayız. Yol hikayesi denmesinin sebebi, kahramanımızın  toplam 4 dünya ya da duraktan geçiyor olmasıdır.

Atari oyununun bina yıkan “kötü adamı” rolündeki Ralph, yıllardır aynı işi yapmaktan çok sıkılmıştır. Aynı zamanda oyunun “iyi adamı” Felix ‘in gölgesinde kalmaktan da bıkmıştır. Tüm iltifatları Felix almaktadır. Ralph tüm bu olan bitenlerden sonra, iyi bir kahraman olmaya karar verir. Diğer video oyunları arasında gidip gelmeye başlar.

Böyle başlayan yolculuğun ilk durağı, Ralph’in görevli olduğu oyundur. Şekerden yapılmış bir dünyada geçen yarış oyununa ikinci durak diyebiliriz. Üçüncü durağımız ise gelişmiş grafiklere sahip uzaylı savaş oyunudur. Son olarak da tüm bu oyunlarda yer alan karakterlerin bulunduğu “ara” dünyadan söz edebiliriz.  Oyunbozan Ralph filminin hikayesi genel olarak, bir oyunla özdeşleşmiş karakterlerin ait olmadıkları bir dünyaya düştüklerinde ne olacağından beslenir. İşte Ralph’de ait olmadığı oyunlardan birindeyken bir kazaya sebep olur. Bu kaza sonuncunda Sugar  Rush oyununda olan bir düşman serbest kalır. Ralph belkide bu sefer bir  kahraman olma şansını yakalamıştır.

Filmin verdiği genel mesaj, “kendin” olman gerektiği şeklinde özetlenebilir. Oyunbozan Ralph filmi, bir Disney animasyonu olmasına rağmen “iyi” ile “kötü”nün kesin çizgilerle ayrılmadığı bir hikayeye sahiptir.

 

Similar Articles
MoanaKomşum TotoroSıradışı Oyun ParklarıEn İlginç 16 Çocuk ParkıBaşkanlar ve evcil hayvanlarıKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles