MagazineTutku

Patek Philippe – Bileğinizdeki Prestij

Dünyanın her köşesinden saat koleksiyoncuları, satıcılar ve saat meraklılarıyla konuştuğunuzda, bir marka daimi olarak “saatlerin Rolls Royce’u” olarak öne çıkar. Saygın otomobil üreticisi gibi, bu isim mükemmellik, münhasırlık ve en iyi işçilikle eş anlamlı olarak anılır. Patek Philippe’in tarihi, aynı aile tarafından işletilen bu eşsiz şirketin 160 yılı aşkın bir süredir İsviçre saat endüstrisini nasıl domine ettiğini saygı uyandıracak şekilde yansıtıyor.

Başta Patek Philippe & Co olarak anılan şirket, 1851 yılında Antoni Patek adında bir Polonyalı ve Adrien Philippe adında bir Fransız saat üreticisi tarafından kuruldu. Philippe, o dönemde anahtar gerektirmeyen bir bobin mekanizmasının mucidi olarak tanınıyordu. 1932’de, Charles ve Jean Stern şirketi satın aldı ve ismini Patek Philippe, S.A. olarak değiştirdi. O günden beri şirket, aile işletmesi olarak varlığını sürdürüyor. 2009’da şirket Philippe Stern’in şirketi oğlu Thierry Stern üzerine yapmasıyla beraber dördüncü nesle aktarılmış oldu. Patek Philippe, günümüzde, bir aile tarafından işletilmekte olan en eski şirket konumunda. Parçaların tümünü kendileri üreten şirket, saat üretimiyle alakalı olarak 70’in üzerinde patente sahip. Ünlü saat üreticisi, ürününün her bir parçasını kendi üreten dünyadaki tek şirket.

Patek Philippe, tipik olarak kurmalı ve mekanik parçalar tasarlayıp üretse de, quartz saatler ve hatta dijital kol saatleri de yapmıştır. Kol saatinin, 1860’larda Patek Philippe tarafından icat edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Patek Philippe , yıllar boyunca piyasaya kayda değer pek çok saat modeli sürdü. Bunların en dikkat çekenlerinden biri, 2,000’e yakın parçadan oluşan Calibre 89. Bu, yeryüzündeki en karmaşık saatlerden biri. Gün doğumu, Paskalya Pazar’ı ve yıldız haritasını da içeren 39 farklı komplikasyona sahip olmakla beraber artık yılları dahi ölçebiliyor. Tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir ekip, şirketin 150. yıldönümünü kutlamak üzere bu karmaşık saati üretmek için 9 yıl çalıştı.

Lüks saatler ayrıca büyük yatırım olarak görülmektedir ki Patek Philippe de bu kategoride oldukça popüler bir seçimdir. 1933’te satılan, The Supercomplication olarak bilinen bir Patek Philippe saati, tarihte satılan en pahalı saat unvanını Aralık 1999’da yapılan bir açık arttırmada 11 milyon dolara satılarak elde etti. Daha yakın zamanlara ait olan ve manşetlere çıkan bir Patek Philippe saati ise, Sky Moon Tourbillon olarak bilinen ve 1.49 milyon dolara satılan platinyum kol saatiydi.

Marka hala özel mülkiyete ait olarak hayatını sürdürüyor. 2012 itibariyle, 6 genel yönetici ve 1.300 toplam çalışandan oluşuyor. Organizasyon, 500 civarında bayisiyle kendi dağıtım ağını seçmekte ve bu bayiler en az 70 farklı ülkede bulunmakta. Patek Philippe saatleri, Henri Stern, Tiffany ve Tourneau gibi mağazalarda satışa sunuluyor.

Ürettikleri saatler üst düzey statü sembolü olduğundan, yıllar boyunca pek çok tanınmış ünlü ve siyasi lider Patek Philippe saatlerini kullandı. 1851’de, Kraliçe Victoria ve Prens Albert elmas broş bir milde asılı duran küçük bir saat kadranı da dahil olmak üzere, saat koleksiyonu yapmaya başladılar. 1930’larda, Henry Graves demiryollarında ve banker olarak milyonlar kazandıktan sonra bir cep saatine sahip oldu. 1900’lerin başlarında Mısır sultanı Hüseyin Kemal’in yaptığı gibi hem Papa Pius IX ve Papa Leo XII bu ünlü şirket tarafından üretilen saatleri bileklerine taktılar. 1943’te Franklin Delano Roosevelt, Dalai Lama’ya hediye olarak bir Patek Philippe saati verdi.

Brad Pitt, John Meyer, Ringo Starr, Johnny Depp ve Paul McCartney’in de aralarında bulunduğu pek çok ünlü, Patek Philippe saatlerini takarken görüntülendi. John Lennon Moonphase saati kullanıyordu ve Albert Einstein’ın da bu saatlerden birine sahip olduğu söyleniyor.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın