Alışveriş

‘Pembe Yıldız’ 83 Milyon Dolarla Rekor Kırdı

Pink Star (Pembe Yıldız) adıyla bilinen son derece nadide bir elmas Sotheby’s tarafından düzenlenen ve beş dakika süren bir açık artırmada 83 milyon dolara alıcı bularak bir açık artırmada satılan en pahalı değerli taş unvanını eline geçirdi. Elmasın 60 milyon dolar civarında bir fiyata alıcı alması bekleniyordu.

2.69 x 2.06 cm büyükliğindeki elmas bi yüzüğün üzerinde bulunuyor. 59.60 karat ağırlığında olan Pembe Yıldız Amerika Gemological Enstitüsü’ne kendi sınıfındaki büyük elmas ve kendisinden sonraki en büyük elmasın iki katından daha büyük. 1999 yılında De Beers’in Afrika’daki (hangi ülkede olduğu bilinmiyor) madenlerinden çıkarılan elmas, çıkarıldıktan hemen sonra iki yıl boyunca Steinmetz Diamonds tarafından kesilmiş ve parlatılmıştı. 2003 yılında ilk kez tanıtılan elmasın ismi o zamanlarda ‘Steinmetz Pink’ olarak lanse edilmişti.

Sotheby’s elmasın New Yorklu bir elmas koleksiyoncusu olan Isaac Wolf tarafından satın alındığını ve adının da ‘Pembe Rüya’ olarak değiştirildiğini açıkladı.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın