BrandnewsGökyüzü

I Plane’le Pekin-New York Arası 2 Saate İnecek

Normal şartlar altında 14 saat süren Pekin-New York arası 2 saate düşse nasıl olurdu?

Çin’de bilim insanlarının üzerinde çalıştığı ‘hipersonik’ proje kapsamında bu fikir çok da uzak değil gibi görünüyor.

Asıl amacın Çin’in hipersonik silahlanma yarışında birinci olma isteği olduğunu belirten uzmanlar, yeni tasarlanan hipersonik uçağın küçük ölçekli ilk testlerinin gerçekleştiğini belirtiyor.

Sesten 5 kat daha hızlı hareket edebilen bu hipersonik uçaklara yukarıdan bakıldığında I harfini andırdığı için  ‘I Plane’ deniliyor. Chinese Academy of Sciences’dan Çinli bilim insanlarının sürdürdüğü çalışma ile uçuş sürelerinin de kısaltılacağı ifade ediliyor.

Küçük ölçekli testler kapsamında uçağın mini bir versiyonu, aerodinamik bir tünel içerisinde denendi ve Çinli bilim insanlarına göre bu test denemeleri başarıyla tamamlandı.  Bilim insanlarına göre hipersonik jet testte  Mach 5-Mach 7 (3800-8600 km/s) arasında değişen hızlarla hareket etti. Bunun da ses hızının beş katından daha büyük hız olduğu söyleniyor.

I Plane projesi henüz ilk aşamasında. Bu hipersonik uçağın ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak yeni nesil hipersonik silahlanma yarışının lideri olmak isteyen Çin’in olabilecek en yakın sürede I Plane’i kullanıma hazır hale getirebilmek  ve orduya sunabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığına işaret ediliyor.

Çin’in hipersonik uçak projesinin yanı sıra bir de saatte 11.000 kilometre hızla hareket edebilen bir hipersonik füze sistemi üzerinde çalıştığı belirtiliyor. İlk testleri geçen Aralık ayında yapılan bu füze sisteminin diğer savunma sistemleri tarafından takip edilmesinini neredeyse imkansız olduğu konuşulanlar arasında.

Similar Articles
John Travolta’nın Jet TutkusuDaha Hızlı ve En Yüksek Seviyede Uçuş: TriFan 600Elvis’in Kadife Koltuklu Jeti Yok Pahasına SatıldıLüks Jetlerde Seyahat Bedeli 22 Bin Dolardan Başlıyor'Uçan Taksi' 2020'de Hizmete BaşlıyorDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles