BambiniSpor

Praggu En Genç GM Olmak İçin Dünya Turunda

12 yaşındaki satranç oyuncusu Rameshbabu Praggnanandhaa, bu zamana kadar ki en genç ‘Grandmaster’ olmak için dünya turuna çıktı. Bu kapsamda Avustralya, İsveç ve ABD’de üç GM norm turnuvasında rekabet edecek olan Praggu’nun yolculuğu 45 gün sürecek.

Genç oyuncu, ilk GM adaylığını geçen ay İtalya’da almıştı. Ancak tam bir ‘Grandmaster’ olması için 2 adaylık ödülüne daha ihtiyacı var.

Praggu yolculuğunun ilk ayağı olan Avustralya’da rakibi GM Ly Moulthunu yenerek yüksek bir başlangıç yapmış oldu.

Oğlunun Hindistan’daki başarı beklentisi düzeyini yükselttiğini ve hedefe ulaşacağını umduğunu söyleyen Praggu’nun babası Ramesh Babu, “Avustralya’da iyi başladı, önümüzdeki iki ay da onun için hayati önem taşıyacak ve Aralık ayı ortasında Hindistan’a geri dönecek. Sonra İsveç’e gidip orada ABD’ye gidecek. Bu üç müsabakada yüksek dereceli rakiplerle karşı karşıya kalacak. Elinden gelenin en iyisini yapacağından eminim” dedi.

Genç yetenek Praggu’yu eğiten antranör RB Ramesh de Praggu’nun başarısının sakinliğinden kaynaklandığını söylüyor. Antrenör, “Büyük bir rekora imza atmak için yaklaşık üç ayı olduğunu biliyor. Ancak onun en büyük gücü sakinliği. Olağanüstü derecede yetenekli ve çok çalışıyor. Her zaman odaklanıyor ve dikkatini dağıtmıyor. Praggu satranç için çok büyük bir yetenek olacak. O bir kuşağın ilham kaynağı olabilir” diye konuştu.

Praggu 2016 yılında, 10 yıl, 10 ay ve 19 günle en genç Uluslararası Masterı unvanını almıştı.

Rusya’dan Sergey Karjakin ise 2002’de 12 yıl yedi ayla en genç GM olma rekorunu elinde tutuyor.

Praggu’nun önümüzdeki Mart ayına kadar göstereceği performans satranç camiasında merak konusu.

Similar Articles
PlayStation 2017'yi Sürprizlerle Kapatıyor2017 Yılının En İyi Oyunları Belli OluyorOkul Çağında Beslenme Çok ÖnemliNelson Mandela Bay Oyuncuları Mısır'dan Ödülle DöndüMinnesotalı Bir Satranç Dehası: Andrew TangKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın