GuideHotel

Rusya Uzaya Lüks Otel Açacak

Bir gün uzayda tatil yapacağınızı söyleseler inanır mıydınız? Aklınıza gelen ilk soru eminiz ki ‘Nasıl yani?’ olurdu. Rusya uzay turizmi için kolları sıvadı. 2022 yılına kadar uzayın ilk lüks otelini açmak için çalışmalara başladı.

Rus Uzay Ajansı International Space Station’ın inşa etmeyi planladığı bu beş yıldızlı uzay otelin 15.5 metre uzunluğunda ve 4 adet özel uyku kabinine sahip olacağı belirtiliyor. Bu uyku kabinlerinde kişisel hijyen olanakları, Wi-fi ve egzersiz donanımları da bulunacak.

Otelin özel odalarından 9 inç çapında ve ortak alanlarında 16 inç genişliğinde uçaklarınkine benzeyen pencereleri olacak. Pencereden görülecek manzaraysa paha biçilemez.

Uzay oteline konaklama için gelecek olanlara kozmonot eşliğinde uzay yürüyüşü yapma imkanı da sağlanacak.

Ancak bu yolculuk için neredeyse bir servet harcamak gerekiyor. Çünkü dünya manzaralı bu tatilde uzayda  bir-iki hafta konaklamak için kişi başı 40 milyon dolar gibi bir rakamdan bahsediliyor. Ayrıca eğer uzay yürüyüşü yapacaksanız ve tatilinizi 1 ay süresince gerçekleştirecekseniz bu rakam 60 milyon dolara yükseliyor.

Eğer her şey yolunda giderse ve mühendisler öngördükleri 5 yıllık çalışmalarını tamamlayabilirlerse uzayın ilk lüks otelinin açılışı 2022 yılında gerçekleşecek. Projenin sorumlusu olan Rus Uzay Ajansı 2021 yılına kadar dünya çapından 30 milyon dolardan fazla servete sahip 43 bin kişi olacağını ön görüyor. Hedeflerinde ise bu milyonerler bulunuyor.

Otelin faaliyet süresi ise 6 yıl olarak planlanıyor. Yani 2022 yılında hizmete girecek olan beş yıldızlı uzay otelinin 6 yıl açık kalarak konuklarını ağırlayacağı belirtiliyor. Ancak sürenin neden bu kadar kısıtlı tutulduğu hakkındaysa bir fikir bulunmuyor.

Üstelik uzayda turizm faaliyetleri yapma fikrine bu denli  inanan tek grup Rus Uzay Ajansı da değil. Virgin Galactic şirketinin sahibi Richard Branson 2018 yılının sonuna kadar yolcularını uzaya taşımayı planlıyor. Ünlü girişimci Elon Musk’sa yavaş yavaş uçakları roketlerle değiştirmeye çalışıyor.

 

Similar Articles
Gulangyu Adası'nda Piyano MüzesiÇin Çay MüzesiÇin Ulusal Sinema MüzesiÇin'deki Üniversitelerdeki MüzelerXi'an Taş Yazıtlar MüzesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles