BambiniSağlık

Sağlıklı Beslenmek Çocukları Mutlu Ediyor

Çocukları mutlu etmek için onlara şeker, çikolata gibi aburcuburların verilmesinin yanlış bir hareket olduğu bilim insanları tarafından da kanıtlandı. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre çocuklar çikolata yedikleri zaman değil, sağlıklı beslendikleri zaman daha mutlu oluyor.

İsveç’te Göthenburg Üniversitesi’ne bağlı Sahlgrenska Akademisi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre rafine şeker ve yağ alımı sınırlandırılan çocuklar daha da mutlu.

Belçika, Kıbrıs, Estonya, Almanya, Macaristan, İtalya ve İsveç’te yaşları 2 ila 9 olan 7 bin 675 çocuğun incelendiği araştırmada, sağlıklı beslenen çocuklar arkadaşlarıyla iletişim kurabilen ve duygusal olarak da daha az sorun yaşayan kişiler olarak tanımlandı.

Araştırmada katılımcı çocuklara 43 farklı yiyecek sunuldu ve hafta boyunca onları ne sıklıkla yedikleri soruldu. Sonra da çocuklara sağlıklı beslenme puanları verildi.

Ailelerin de doldurduğu anketlerin sonucunda da araştırmanın sonucuna ulaşılmış oldu. Araştırmaya göre balık yiyen çocukların da öz saygıları daha güçlü. Ayrıca balık, çocukların hafıza ve kemik gelişimlerine de iyi geliyor. Tam buğday ürünleri ise çocukların vicdanına dokunuyor. Ekmek yiyenler arkadaşlarına iyi davranıyor. Yine belirtilen ölçülerde sebze meyve tüketen çocukların öz güveni yüksek olduğu belirtiliyor.

Bilim adamları, sağlıklı beslenen çocukta, kilolu olsa da ruhsal açıdan bu olumlu gelişmelere tanıklık edildiğine vurgu yapıyor.

Bu da demek oluyor ki bundan sonra bir çocuğa atıştırmalık almak istediğinizde renkli market reyonları yerine yemyeşil pazarlara yönelin ve ona çikolata yerine salatalık almayı deneyin. Bu hem daha sağlıklı hem de çocuğunuz gelişimi açısından daha doğru bir hareket olacaktır. Üstelik bilimsel olarak da kanıtlanmış hareket.

Similar Articles
Praggu En Genç GM Olmak İçin Dünya TurundaPlayStation 2017'yi Sürprizlerle Kapatıyor2017 Yılının En İyi Oyunları Belli OluyorOkul Çağında Beslenme Çok ÖnemliNelson Mandela Bay Oyuncuları Mısır'dan Ödülle DöndüKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın