GuideMüze

Sanxingdui Müzesi (Üç Yıldızlı Kazık Müzesi)

Sanxingdui Müzesi, Üç Yıldızlı Kazık arkeolojik sit alanının kuzeyinde yer alır. Müzede de çoğunlukla bu sit alanından çıkartılan kalıntılar sergilenmektedir.

Üç Yıldızlı Kazık sit alanı antik Shu’dan bir kültür kalıntısıdır. İnsanların antik tarih ve kültür anlayışını değiştiren önemli bir arkeolojik keşif olduğu belirtilir.

Üç Yıldız Kazık arkeolojik alanının kalıntıları 1929 yılında ilk kez keşfedilmiştir. Bu gizemli antik krallık, 1933 yılından itibaren yapılan arkeolojik kazılarla zamanla ortaya çıkmıştır. Yarım asır boyunca çalışmalar devam etmiştir. Kalıntılar, Neolitik Çağ ile Shang döneminin sonu ve Zhou Dönemi’nin başlangıcı arasındaki gelişmeyi yansıtmaktadır.

3.000 yıllık geçmişi olan bu sit alanının, antik Shu’nın başkenti bile olabileceği söylenmektedir. Bu arkeolojik kazılar sonrasında Çin arkeolojik tarihinde de bronz kültürün boşluğunun doldurulduğu belirtilmektedir. İlk kazıdan sonraki yıllarda da bir çok arkeolog bölgede çalışmalar yürütmüştür. Bu kazılar sonucunda ortaya çıkan 1000’den fazla kültür kalıntısı ile birlikte, 142 santimetre uzunluğunda ve 500 gram ağırlığında altın kaplamalı bir baş portre, 260 santimetre uzunluğunda ve 180 kilogram olan bronz bir  figür ve ayrıca 10 santimetreden büyük bir bronz maske gün yüzüne çıkmıştır. Kalıntıların bazıları, gizemli, bazıları gerçekçi ve bazıları ise ilkel sadeliktedir. Bu sonuçlar da dünya çapında ilgi uyandırmıştır.

Bu kalıntıları korumak için Sanxingdui Müzesi 1992 yılında açılmıştır. Dört bölümden oluşan müzede, altın levha, bronz eşya, çömlek ve fildişi gibi Shang Dönemi kalıntıları sergilenmektedir. Ayrıca bu bölümlerin birinin kendine ait bir teması bulunmaktadır.

Chengdu’dan Sanxingdui Müzesi’ne otobüs ya da tren kullanılarak gidilebilir.

Grişi ücreti 80 yuan olan Sanxingdui Müzesi’nin bahçelerini gezmek içinse  5 yuan verilmesi gerekmektedir. Müze, 08:30-18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 

 

Similar Articles
Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande KulesiTarih Öncesi Çağlara Yolculuk: Çin Paleozooloji MüzesiYongling Müzesi  
Show More

Related Articles