BambiniSpor

Satranç Çocukları Hayata Hazırlıyor

Satranç her ne kadar zor görünse de çocukların zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Satranç oynamak analitik düşünmeyi geliştiriyor. Çocuk hayatında problem çözme konusunda daha başarılı oluyor. Karşısında çıkacak olan zorluklarla daha kolay mücadele ediyor. Hamle yapmaktan çekinmiyor. Yaptığı işe odaklanıyor, becerileri normalden daha hızlı gelişiyor. Yani satranç çocuğunuzu başarılı olması için hayata hazırlıyor.

1- Konsantrasyonu Arttırır: Satranç oynayan çocuk oyunu kazanmak için gidilen yolda nasıl hareket etmesi gerektiğini önceden hesaplayarak bu yolda odaklanır. Dolayısıyla çocuğun konsantrasyonunda da artış sağlanır. Bu durum dersleri ya da diğer etkinliklerde de kendini gösterir.

2- Problem Çözme Yetenekleri Gelişir: Satranç oynayan çocuğun kafasında sürekli oyunla ilgili sorular dolaşır ve çocuk bu sorulara bir bir yanıt bulur. Bu nedenle çocukların problem çözme yetenekleri de gelişmiş olur.

3- Hafızayı Geliştirir: Satrancı belirli kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde taşlar hareket ettirilir. İşte bu nedenle taşların nasıl hareket ettiğini hatırlamak bile hafızayı kuvvetlendirir.

4- Beynin İki Tarafını da Kullanmayı Öğretir: Yıllar geçtikçe beynin sol tarafı daha baskın şekilde çalışmaya başlar. Sağ lobsa tembelleşir. Satrançsa bu iki lobu da harekete geçiren en önemli oyunlardan biridir.

5- Satranç Oynamak IQ Seviyesini Yükseltir: Venezuela’da yapılan bir araştırmaya göre satranç oynayan çocukların IQ’larında önemli bir artış görülmüştür.

6- Satranç Planlama ve Ön Görmeyi Öğretir: Satranç oynayan kişilerin planlama güçleri de oldukça gelişmiştir. Çünkü satranç beynin prefrontal korteks adlı bölümünü geliştirir.

7- Satranç Stratejik Düşünmeye Yardımcı Olur: Satranç oynayan çocuklarda strateji geliştirme özelliği belirir bu da gelecekte daha geniş kapsamlı bir bakış açılarına sahip olmalarını sağlar.

8- Satranç Dikkat Kapasitesini Artırır: Satranç oynayan kişi odaklanması iyi olduğu için her şeye dikkat eder.

9- Satranç Okuma Becerilerini Geliştirir: 1991 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, satranç oynayan çocukların okuma becerisinin ulusal ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna varılmıştır.

10- Satranç Yaratıcılığı Geliştirir: Yaratıcılık beynimizin sağ tarafıyla bağlantılıdır. Satranç beynin iki tarafını da harekete geçirdiği için yaratıcılığı da tetikler.

Similar Articles
Sağlıklı Beslenmek Çocukları Mutlu EdiyorPraggu En Genç GM Olmak İçin Dünya TurundaPlayStation 2017'yi Sürprizlerle Kapatıyor2017 Yılının En İyi Oyunları Belli OluyorOkul Çağında Beslenme Çok ÖnemliKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın