BambiniPet

Scottish Straight Kedileri Hakkında Bilgiler

Scottish Straight kedi cinsinin kökeni adından da anlaşılacağı üzere İskoçya’dır. Bu kedi türleri, öne doğru uzanan güçlü çene yapılarıyla bilinirler. Sağlıklı ve yuvarlak yanaklara sahiptirler. Boyunları kısa ve kalındır.
Scottish Straight ırkı kedilerin, birbirinden uzak olan gözleri onlara tatlı bir yüz ifadesi katar.

Burunlarına yakın duran gözleri, geniş, yuvarlak ve büyüktürler. Burunları ise düz bir eğrinin üzerinde ve kısadır. Bu kedilerin, kulaklarının sivri bölümleri, gözlerine doğru katlanmış şekildedir.

Scottish Straight kedilerin vücut ölçüleri ortalama boyuttadır. Uzun ve sağlam duran atletik bir vücut yapısına sahiptirler. Kısa ve kalın bacaklı olan kediler, Scottish Straight yerine, British Straight türüne aittir. Kuyrukları orta uzunlukta ve vücut ölçüleriyle orantılıdır.

Scottish Straight türü kediler, akıllı ve sahiplerine sadıktırlar. Başlarda utangaç karakterleri sebebiyle evin gizli köşelerine saklanırken, alışma sürecinden sonra, sürekli sahiplerini takip halinde olacaklardır. Scootish Straight kedi türü, çocuklu aileler ve yalnız yaşayanlar için ideal bir seçimdir. Bu kedi türü oldukça sakin, neşeli ve enerji doludur.

Bakışlarıyla iletişim kurma konusunda çok başarılıdırlar. Bulmaca ve zeka gerektiren oyuncaklarla oynamaktan çok hoşlanırlar.
Scottish Straight kedi türü, yoğun, sık ve peluş olarak düzensiz tüy yoğunluklarına sahiptir. Tüylerinin uzunluğunun aynı olmayışı dikkat çeker.

Tüylerinin genel dokusu, yumuşak ve kaygan bir yapıya sahip olmalıdır. Ancak bu tür kedilerde, kürk rengine göre, tüy dokusu değişkenlik gösterir. Bölgesel, mevsimsel ve hormonal faktörler sebebiyle tüy dökmesi sıklaşır.

Scottish Straight kedilerinin bakımı zor değildir. Haftada bir kez tüyleri taranmalı, tırnaklar aynı aralıklarla kesilmelidir. Kulakları kontrol edilmeli, temizlenmelidir. Kalıcı bir hasar yaşatma riskine karşı, kulak çubuğu kullanımı önerilmez. Scottish

Straight kedilerinin kum kabı temiz tutulmalı, hijyenik bir tuvalet ortamı sunulmalıdır. Gözlerde yaşanılan akıntıların temizliği için, nemli bir bez kullanılmalı ve mümkün olduğunca nazik olunmalıdır.

Similar Articles
Dünyanın En Pahalı KedileriEn İyi Animasyon Filmler: Yürüyen ŞatoEn İyi Animasyon Filmler: Yukarı BakEn İyi Animasyon Filmler: Shrek FilmiEn İyi Animasyon Filmler: Neşeli AyaklarKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles