Crowns ChoiceSanat

Şehirlerin Sıradışı Heykelleri ve Buluşma Noktaları

Heykeller şehirlerin tarihlerini ve kültürlerini yansıtan en önemli yapılar arasında yer almaktadır. Hatta öyle ki bazı heykeller şehirlerin simgesi haline gelmiştir. Az sonra okuyacağınız hekellerse farklı tarzlarıyla bakışları üzerine toplarken, bulundukları şehirlere ayrı bir hava kazandırmaktadır.

Gökyüzüyle dans eden bir görsellikle sunulan bu heykel, İngiliz sanatçı Gerry Judah tarafınan tasarlanmıştır. Gibbs Çiftliği Heykel Parkı için yaratılan bu heykel rüzgarın hareketlerine ıslıklarıyla eşlik ediyor.  34 metre uzunluğunda ve 46 ton ağırlığında olan bu heykel, çelik boru kullanılarak inşa edilmiş.

Bu beyaz heykelse sanatçı Mark Fornes tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Expo 2017 için hazırlanmış. Heykel adeta bir buluşma merkezi konumunda. Heykelin üzerine doğru tasarlanan  gece aydınlatmasıyla ise muhteşem bir kontrast yaratılıyor.

Şehrin üzerinden uçup gidecek yeşil bir örtü gibi design edilen bu hiperbolik heykel ise oldukça dikkat çekiyor. Bu heykel için 10,082 adet perçin  bağlantı noktası ve ve 582 adet prefabrik alüminyum eleman kullanılmış.

Chicago Millenium Park’taki bu heykelse Chicagolular tarafından ‘bean’ olarak anılıyor. Ancak tıpkı gümüşten bir donuta benziyor. Bu göz alıcı heykel şehrin en önemli buluşma noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. Heykelin tasarımı ise görse ve grafik sanatçısı Anish Kapoor tarafından yapıldı.

Bu muhteşem görünüme sahip olan heykel Kanada’da sanatçı Linda Covit tarafından tasarlandı. Alüminyum ve LED projektörlerden yapılan bu heykel Montreal’deki McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin girişinde yer alıyor.

Yine Kanada’da Borden Park’a yapılan bu kent mobilyası ise ilginç tasarımıyla dikkatleri üzerine topluyor. Bu yapı için 700’den fazla alüminyum parça kullanıldığı belirtiliyor.

Florida’daki Pembroke Pines şehri için tasarlanan bu heykel de kentte bir buluşma noktası haline gelmiş durumda. Bilim kurgu filmlerini andıran bu heykeller parlak sarı kullanılarak yapılan dev mantarlara benzetiliyor.

Similar Articles
Jennneffer Lopez'le Guess Jeans'e Gelen İlkbaharCalvin Klein'ın Yeni Kampanyasında Solange da Yer AlıyorBenetton İlkbahar-Yaz Koleksiyonu İçin Oliviero Toscani ile Çalışıyor2018 Fendi'ye İyi GeldiDeWitt Academia Endless Drive'a İlk BakışDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles