MagazineTutku

SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatler

Saat firmaları tüketicilerin isteklerini karşılamaya çalışırken, saat endüstrisi içerisinde de ön planda kalmaya özen gösteriyorlar. Bunun için öncelikli olarak sponsorluk anlaşmalarına yer verilirken, milyarlarca insanın ilgilendiği spor dünyasına da ayrı bir önem veriyorlar.
Tüketim, spor ve heyecan arasında bağlantı kurmak için farklı farklı tasarımlara imza atan firmalar, bu bağlantıyı marka ve sporcular arasındaki ortaklığı artırarak sağlıyor.
Biz de işte sizler için beş markanın dünyanın önde gelen beş sporcusu için özel ürettiği saatleri derledik. Bu listede David Beckham, Felipe Massa, Kobe Bryant, Maria Sharapova ve Andre Agassi yer alıyor.

DAVID BECKHAM
Jacob-CO – Grand Collection – GR1-12

İngiliz futbolu deyince akıllara gelecek birkaç isimden biridir David Beckham. Sadece yeşil sahaya yansıyan performansıyla değil, saha dışında ve özellikle Victoria Beckham’la adım attığı moda dünyasının da ikon isimlerinden biri. Giydiği her şeyden saç tıraşına, dövmelerinden saatlerine kadar her yaptığıyla olay olan David Beckham için Jacob-CO firması, bir saatini onunla özleştirdi.
Özellikle sık sık uluslararası seyahate çıkanlar için ideal bir saat olan GR1-12, 5 farklı saat dilimini görme fırsatını sunuyor. İster New York, ister Paris, ister Londra; Beckham gibi biriyseniz sizin için zaman karışıklığı diye bir şey kalmıyor.  50 metreye kadar dalış imkânı da sağlayan saatin fiyatı 11 bin dolardan başlıyor.

FELIPE MASSA
Richard Miller – RM005

Ünlü saat tasarımcısı Richard Miller, 2009 yılında Macaristan Grand Prix’nde 260 kilometre hızla geçirdiği trafik kazasının ardından Ferrari’nin yetenekli sürücüsü Felipe Massa için Flyback Chronograph isimli, RM 005 kodlu bir saat tasarladı. Formula 1 araçlarının hızının yanı sıra en önemli özelliği olan “hafif” olmalarından ilham alan Miller titanyum, alüminyum gibi benzer materyalleri kullanarak son derece hafif bir saat ortaya çıkardı. Ağırlığı 20 gramı bile geçmeyen ultra-hafif bu saatin en önemli bir başka özelliği ise altın ve çeşitli mücevherleri de barındırması.
Saatin tasarımı ve uygulaması bir “yaklaşım”ın kavramsal hareketi, kasası ve kadranını gösteriyor. Miller, bu saati, şasisi ve motoru tam bir uyum içinde geliştirilen Formula 1 araçlarının tasarımında kullanılan analitik mühendislik yöntemlerine göre inşa etti.
Saat, sahibinin yaşam stiline göre kurulum mekanizmasını optimum düzeyde kullanarak, tüm hareket seviyelerine en etkin şekilde uyumunu sağlıyor. Omurganın yerleşimini ayarlayarak rotorun durağanlığını, ağır hareket esnasında hızlandırıp; hızlı hareket esnasında yavaşlatıyor.
Hafifliğinin yanı sıra inceliğiyle de dikkat çeken RM005’te kronografi, takvim ve hatta artık yılları gösteren özelliği de mevcut.  Ancak bu saate sahip olmak isteyenler için kötü bir haber: Sadece 300 adet üretildi!

KOBE BRYANT
Hublot – King Power Black Mamba

Hublot’un en önemli özelliği spora ve sporculara verdiği destek. Sporun içinde en çok yer alan markalardan biri olan Hublot şimdi de NBA’in sponsoru olduğu Los Angles Lakers takımının 35’lik delikanlısı Kobe Bryant için ‘King Power Black Mamba’yı geliştirdi.

Kobe’nin forma numarası ‘24’ün üzerine tasarlanan Black Mamba, 48 milimetrelik seramik, titanyum üzerine dizayn edilmiş. LA Lakers’ın mor, altın sarısı ve siyah renklerini üzerinde barındıran tasarımda kayış, piton yılanının derisinden elde edilmiş. Ancak King Power Black Mamba’dan 250 adet var. Şanslı olan kapar…

MARIA SHARAPOVA
Tag-Heuer

İsviçreli dünyaca ünlü saat üreticisi Tag-Heuer, kadınlar tenisinin Williams kardeşlerin ardından gelen Maria Sharapova için bir saate imzasını attı. Tag-Heuer’in bu yeni modelinde çelik ve seramik birleştirilerek hem şık, hem güvenilir aynı zamanda hem kadınsı hem de erkeksi özellikler taşıyan bir saat eseri ortaya çıktı. Safir camla kaplı ve 200 metreye kadar su geçirmezlik özelliğiyle öne çıkarken 37 milimetrelik inceliğiyle de dikkat çekiyor. Farklı renk, çeşit ve özellikle üretilen bu Sharapova saatinin fiyatı 2 bin dolardan başlıyor, 6 bin dolara kadar çıkıyor.

ANDRE AGASSI
Longines

Hayırseverliğiyle tanınan 60 erkek tekler şampiyonluğu, sekiz grand slam ve bir olimpiyat şampiyonluğu kazanan ilk erkek tenis efsanesi Andre Agassi için İsviçreli saat üreticisi Longines özel bir tasarım ortaya çıkardı.
Agassi, 2007 yılından bu yana marka elçisi olduğu Longines,  sadece grand slam şampiyonluğuyla özdeşleşen sadece sekiz adet saat üretti. 18 bin dolardan satılan bu saatten elde edilen gelir Andre Agassi’nin eğitim fonuna burs kaynağı oluşturdu.
Gümüş kaplama olan bu özel saatte, Agassi’nin İngiliz olmasına rağmen İran kökenine atıf yapılarak kadranında Arapça 8 rakamına yer verildi.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!Martin Luther King, Gandhi, Michael Jackson, Muhammed Ali, Mozart: iz bırakanlarKenan Ece : “Çamurdan güzel izler bırakacağız!”ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın