BambiniÇocuk

Sıradışı Oyun Parkları

1.Lastik Parkı: Tokyo’da bulunan bu park yalnızca çocuklar için değil büyükler içinde eğlenceli bir alan. Parkta her oyuncak araba lastiğinden üretilmiş. Lastikten yapılmış dev bir dinozor, canavar heykelleri, köprüler, salıncaklar ve kaydıraklarla çocuğunuz eğlenirken size de bol bol fotoğraf çekmek düşecek.

2.Meyve ve Koku Oyun Parkı: İsveç’te Liljeholmen’de yer alan park çocuklara meyveleri sevdirmeyi amaçlıyor. Obezitenin git gide arttığı çağımızda çocukları meyvelere yönlendirmeyi hedef alan bu parkta muz şeklinde kaydırak, kiraz şeklinde salıncak, çilekten fırıldak, portakaldan tahterevalli ve karpuzdan jimnastik aletleri bulunuyor.

3.Clemyjontri Park: Dünyada engelli çocukları için hazırlanan belki de tek park burasıdır diyebiliriz. Parkın tüm alanlarında tekerlekli sandalyelerin geçişine müsait yerler bulunuyor. Oyuncaklara çıkış alanlarında rampalı minik yollar, ayrıca kaymayan malzemeden yapılmış özel tasarımlı yüzeyler bulunuyor. Burada tüm çocuklar bir arada keyifli vakit geçirebiliyor.

4.Pruessen Park: Berlin’de bulunan bu park yaşlılar için. Dünya üzerinde başka bir örneği bulunmayan bu parka 16 yaşın altında kimse kabul edilmiyor. Park yaşlıların rahatlıkla dışarı çıkıp spor ve egzersiz yapmalarını sağlamak amacıyla yapılmış.

5.Zabeel Technology Park: Bu parksa teknoloji tutkunları için. Dubai’de yer alan bu parkta fütüristik teknoloji ve alternatif enerji sergileri, ileri teknoloji interaktif gösteriler ve temsili güneş sistemi üzerine yerleştirilen bir labirent bulunmaktadır. Bu park dünyada tek teknoloji konulu park olma özelliği de taşımaktadır.

6.Takino Hillside Park: Japonya’da bulunan bu parkta çocuklar çeşitli ışıklandırmalar ve seslendirmelerle ilginç bir duyusal deneyim yaşıyorlar. Aynı zamanda doğa konseptinde olan bu park çocuklara doğal yaşam hakkında deneyim sağlıyor.

7.St. Kilda Adventure Playground: Avusturalya’nın en popüle royun parklarından biri olan St. Kilda Adventure Playground 4 hektarlık bir alana yayılmış bulunuyor. 36 yıldır hizmet veren bu parkta bulunan karaya vurmuş korsan gemisi en dikkat çeken unsurlardan biri oalrak yer alıyor. Güney Avustralya’nın kıyı kesiminde yer alan parktaki bu gemi yunus balıkları ve su altı canlılarının da uğrak yeri. St. Kilda Adventure Playground’un içinde bir ahşap kale, bir labirent ve bir de denizaltı bulunuyor.

8.Teardrop Park: New York’un orta yerinde kendinizi doğa bir yaşam alanı bulacağınız bu parkta, çıkıntılı kaya uzantıları, jeolojik oluşumlar, gizli patikalar, buzdan duvar, büyük bir kaydırak, kum ve su oyun alanları bulunmaktadır. Parkın maliyeti 17 milyon dolardır.

9.Yerba Gardens: San Francisco’da yer alan Yerba Gardens’ın en büyük özelliği içinde bir tarihi eser barındırıyor olması. 1906 yılında el oyması olarak yapılan bir atlı karınca parkın en önemli köşelerinden birinde yer alıyor. İlk olarak San Francisco’daki deprem tehdidi göz önünde bulundurulmuş ve bu atlı karınca Seattle’da bulunan bir luna parka yerleştirilmiş. Bu luna parkta büyük bir yangın çıkmış. Her şey kül olurken yangından Zeum adındaki bu atlı karınca sağlam bir şekilde çıkartılmış. Ardından bir koleksiyoncu tarafından alınan atlı katınca,  1998’de San Francisco’da bulunan Yerba Gardens tarafından satın alınmış. Zeum şuan  Yerba Gardens’ın baş yapıtı olarak ziyaretçileriyle buluşuyor. Yerba Gardens aynı zamanda dünyadaki en ayrıntılı oyun parkına da sahip. Bu parkta buz pateni alanı, bowling merkezi ve 12.000 metrekarelik bir de açık oyun alanı mevcut.

10.Playground: Madrid’ten 30 dakikalık seyahat mesafesinde bulunan bu oyun parkı ünlü İspanyol mimarlar Eduardo Navadijos ve Csaba Tarsoly tarafından tasarlanmış. Bu modern parkta, çocukların hayallerini gerçekleştirme üzerine kurulu olan oyun alanı açık havada yer alıyor.

 

 

 

 

Similar Articles
En İlginç 16 Çocuk ParkıBaşkanlar ve evcil hayvanlarıDünyanın En Pahalı KöpekleriKöpekler Neden HorlarBloodhound Köpekleri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles