MagazineTutku

SÖRF: Avustralya’nın en havalı sörf sahaları

Dev dalgaların gücüyle denizde bir tür uçuş yapmak isteyen sörf tutkunları için Avustralya pek çok seçenek sunuyor. Bu tek başına bir kıta kadar büyük adanın kıyılarında adrenalin biraz daha yüksek olacak, zira bu zorlu spora büyük beyaz köpek balıklarıyla karşılaşma riski de eklenince adrenalin biraz daha zirve yapıyor. Belirtelim ki aslında bu risk o kadar da büyük değil!.. Dalgalarla dans ettikten sonra ise sizi lüks bir otel ve çok sağlam mönülere sahip restoranlar bekliyor.

Son dönemlerde ülkemizde de popülaritesi sürekli olarak artan sörf, sporcunun sadece dev dalgalarla değil, zaman zaman suda yaşayan yırtıcılarla da mücadele etmesini gerektiren adrenalin dolu bir spor dalı. Sörf temelde uzun bir tahtayla dalgaların üzerinde kıyıya kayarak yapılan bir su sporudur. Bu kısa açıklamada oldukça masum gibi görünebilir ama aslında oldukça da tehlikeli bir spor… Köpekbalıklarının bir “yanlış anlaşılma” sonucu sörfçülere saldırdıkları bilinen bir şey. Peki bu tehlikeli deniz canlılarına rağmen sörfü bu kadar çekici kılan nedir? Burada adrenalin bağımlılığından çok daha fazlası mevcut… Burada, insanın ilk çağlardan beri en güçlü rakibiyle bir rövanşı var! Okyanusun dev dalgaları üzerinde ayakta kalabilmek, köpekbalıklarıyla dolu engin sulardan sağ çıkmak belki de insana bu kadar çekici gelen. Doğa kadar güçlü, doğa kadar tehlikeli bir rakibe karşı kazanmak insanın gerçekten de iyi hissetmesini sağlıyor. Öyleyse gelin, sizin için en mükemmel ‘saha’yı seçmenize yardımcı olalım. Dünyada ölümcül köpekbalığı saldırılarının en fazla olduğu Avustralya kıyılarına gidip doğayla zorlu bir yarışa girelim. Sizler için Avustralya’daki en lüks ve en havalı sörf mekanlarını inceliyoruz.

NOOSA
Noosa, Brisbane Uluslararası Havalimanı’ndan bir buçuk saat uzaklıkta bir cennet. Doğal güzelliğin yaşamla buluştuğu muhteşem bir sörf mekanı. Noosa’da yılın her döneminde dalga bulabilirsiniz. Yine de size şubattan hazirana kadar olan dönemde gitmenizi tavsiye ederiz. Bu arada okul tatillerinde oldukça kalabalıklaştığını da ekleyelim.
Noosa, her yetenek seviyesine uygun çok çeşitli dalgalar sunan bir yer. Sörf öğrenmek isteyenler için ideal dalgalarıyla burası başlamak için son derece uygun. Ayrıca Noosa, her martta Sörf Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.
Kalacak yer konusunda birçok seçeneğiniz var. Noosa, köy atmosferiyle yaratılmış birkaç merkezden oluşuyor. Her bir merkezde geniş bir konaklama yelpazesi bulunuyor. Lüks dairelerden sofistike kiralık evlere ve beş yıldızlı tatil yerlerine oldukça çok seçenek bulunuyor.

MARGARET RIVER
Kuzey Avustralya’nın başkenti Perth’ten 3 saat 20 dakika mesafede olan Margaret River, Avustralya’da ödüllü şaraphanelerden göz alıcı kumsallara geçiş yapabileceğiniz tek yer. İsterseniz daha havalı bir giriş yapmayı seçebilir ve özel uçak da kiralayabilirsiniz. 
Önceleri sakin bir sörf mekanı olan Margaret River, popüler bir şarap tadım merkezine dönüşmüş. Ancak bu, Margaret River’ın dünyanın en iyi büyük dalga sörf bölgelerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Margaret River’in kıyıları boyunca kuvvetli dalgalardan eğlenceli kıyı dalgalarına kadar farklı sörf seçenekleri mevcut.
Bölge, lüks özel sahil evlerinden otellere farklı kalacak yer seçenekleri sunuyor.

LORD HOWE ADASI
Avustralya’nın doğu kıyısından 2 saatlik uçuşla varılan ada, Pasifik Okyanusu’nun en güzel adası kabul ediliyor. Bu ada, UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunuyor. Yaklaşık 350 yerleşimcisi olan adada turist sayısı 400 ile sınırlandırılmış.
Hilal şekilli Lord Howe, her iki kıyısı boyunca on farklı dalga bölgesine sahip. Bunlar arasında kıyı dalgası, büyük dalga ve point dalga bulunuyor. Çoğu dalga Batı bariyerinde kırılıyor ve oraya ulaşmak için kısa kürek, sandal veya kanoya ihtiyacınız olabilir. Batı tarafında ise dalgalar kıyıya daha yakın kırılıyor. Lord Howe’nin en çok ziyaret edildiği zamanlar eylül- nisan arası ve adanın büyük çoğunluğu kış aylarında (mayıstan ağustosa) kapalı. En iyi sörf sezonu ekim-nisan arasında.
Kalmak için lüks odalar veya küçük otelleri seçebilirsiniz. Lüks odalar oldukça ferah ve özel mobilyalarıyla sofistike bir kumsal evi havası veriyor. Tüm süitler büyük boy yatak, TV, DVD, telefon ve kablosuz internet sunuyor.

NİNGALOO REEF
Ningaloo Reef, Batı Avustralya’nın Cape Range Ulusal Parkı’nda bozulmamış bir safari kampı. Birleşmiş Milletler tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Ningaloo Reef, Perth’in 1200 km kuzeyinde yer alıyor.
Avustralya’nın kuzeybatı kıyılarında birçok kaliteli resif dalgası bulunur. Bazıları hızlı ve ağır olmalarıyla bilinir ancak genellikle bu dalgalar büyük değil, daha çok küçük dalgalardır. Ningaloo Reef’te omuz ve kafa yüksekliğinde dalgaları bulabilirsiniz. Burası daha çok orta seviyede sörf becerilerine sahip insanlar için idealdir. En iyi sörf sezonu nisandan ekime kadardır. Bu orada kış anlamına gelir ve dalgalanmalar sık ve istikrarlıdır. Yazları çok sıcak, rüzgarlı olduğundan ve sınırlı sörf imkanlarına sahip olunduğundan tavsiye edilmez.
Kalabileceğiniz yer oldukça özel! Burada, harika bir çadırda veya safari kamplarında kalabilirsiniz. Çadırlar sizi yanıltmasın, içeride konforlu büyük boy yatak, yumuşacık havlular, en iyi kalite çarşaflar ve lezzetli yemekler bulunuyor.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”MONTEGRAPPA: Yazıyı mücevherlerle yazmak için...SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıAkın ÖNGÖR :“Hobisi ve farkındalığı olmayanlar sadece para için yaşar!”ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın