BambiniSağlık

Spor Yapan Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli?

Spor yapan çocukların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunun için yapılacak ilk iş bir uzman doktora gidip kontrolden geçmek. Bu kontrolde çocukların önce kardiyolojik muayene, EKG, eko kardiyografi ve gerekirse efor testi yaptırarak kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Eğer çocuğun spor yapmasını engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu yoksa, düzenli olarak fizyolojik gelişimin de yine bir doktor tarafından takip edilmesi isteniyor.

Anne babalara da çok önemli görevler düşüyor. Spor yapan her çocuğun farklı yeteneklerinin olabileceği göz önünde bulundurularak çocuklara baskı yapılmasından kaçınılması gerekiyor. Ayrıca arkadaşlarıyla kıyaslama yapmak çocuğun psikolojisi açısından olumlu bir hareket olarak kabul edilmiyor.

Çocuğa kılavuzluk edecek olan antrenörlerin de beklenti ve hedefleri çocuğun psikomotor gelişim düzeyini zorlamadan ayarlaması gerekiyor.

Yüzme gibi suda geçen sporlarla ilgilenecek olan çocukların vücutları ısı değişimlerinden etkileneceği için ortam ısısına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca bu çocuklarda dış kulak iltihaplanmasının önüne geçilmesi için silikonlu tıkaçların kullanılması gerektiği belirtiliyor.

Spor yapacak olan çocuğun fiziksel olarak gelişimini tamamlamış olması çok önemli. Bu nedenle beslenme ve yaşam tarzına çok özen göstermesi gerekiyor. Spor yapan çocuk ve ailesinin bu konu hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor.

Çocukların spor öncesi en az 1 saat önce kuru yemiş ya da peynirli bir tost gibi hafif bir yemek yemesi tavsiye ediliyor. Çünkü aç ya da tok olmak performansa anında etki ediyor. Ayrıca çocukların sıvı tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor. Çocukların spor sırasında ya da sonrasında bol bol su içmeleri gerekiyor. Spor sonrasında ise çocuğun meyve ve kompleks karbonhidratlar tüketmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Sporcuların şekerli ve yağlı besinleriyse asla tercih etmemeleri gerekiyor. Et ve süt ürünleri gibi proteinden zengin yiyeceklerin sporcuların beslenmelerinde olması ise şart.

Similar Articles
Satranç Çocukları Hayata HazırlıyorSağlıklı Beslenmek Çocukları Mutlu EdiyorPraggu En Genç GM Olmak İçin Dünya TurundaPlayStation 2017'yi Sürprizlerle Kapatıyor2017 Yılının En İyi Oyunları Belli OluyorKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın