Yol

Steampunk MINI Countryman

Gerçekten özel bir MINI mi arıyorsunuz? O zaman Carlex Design imzalı Steampunk Mini Countryman aradığınız otomobil olabilir.

Bir Ferrari FF’i bile kolayca orijinalinden daha çekici hale getirmeyi başaran Carlex Design, bu modifiye Mini meraklılarını şaşırtıyor.

Bakır tonlu bu otomobil, geçmiş çağlara ait, tam fonksiyonel bir zaman makinesini andırıyor. Siyah cam ve farları, saten gri boyası ve bakır kaplamalarıyla MiniSteam, steampunk akımının bütün inceliklerini yansıtıyor.

Aracın iç zemini ve konsolu, kahverengi ahşap kaplama. Ahşap kaplama, kahverengi deri ve ona uygun bakır tonları ile tamamlanıyor. Arabanın egzotik görünümü tamamlamak için, koltuklara ve orta sehpaya mekanik görünümlü bazı eklemeler yapılmış.

Carlex Design aracın fiyatı hakkında henüz bir açıklama yapmasa da, bu muhteşem otomobilin küçük bir servete mal olacağı açık.

Looking for a really special MINI? Well, how about a classy steampunk Mini Countryman designed by Carlex Design?

Coming from a tuner that can easily make even a Ferrari FF look better than the stock version, this package will definitely attract a lot of interested exclusivity seekers out there.

The copper-toned vehicle is a modern-day crossover that looks like a fully functional time machine of the past ages. Carlex dubbed it the MiniSteam and gave it a satin grey finish, blackened-out lights and windows, and plenty of bronze trims to make it a really convincing steampunk vehicle.

Inside it, brown wood covers the floor and the center stack. The wood is complemented by deep brown leather and matching copper hues. To complete the exotic look of the car, the tuners added some exposed mechanical inserts in the seats and center cap.

Even though there are no details on the car’s availability and price, we are pretty sure that this baby is not for the average people on the globe.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın