MagazineTutku

Steve Jobs :‘Elma’ Jobs’tan sonra da büyümeye devam ediyor

Amerika merkezli teknoloji devi Apple’ın CEO’su Steve Jobs, kimine göre yüzyılın dehası, kimine göre çağın en büyük hokkabazıydı. İnsanların ne düşündükleri bir yana, Jobs’un çağa damgasını vurduğu gerçeği inkar edilemez bir gerçek. Ancak yine çağımıza ait bir başka gerçek daha var; değişim. 

Jobs gibi karizmatik birinin halefi olmak hiç de kolay bir iş değil, ancak Tim Cook bunu başardı. Her ne kadar Apple’ın ‘devrimci’ kimliğini ortadan kaldırdığı iddia edilse de gerek şirketin satışları gerekse hisse performansı, Cook’un başarılı olduğunu teyit ediyor.

Steve Jobs’un ölümü şüphesiz tüm dünyayı sarstı. Jobs’un ölümünün ardından yazılanlar hem büyük bir saygı hem de Apple için felaket senaryoları içeriyordu. Şirketin kurucusu ve beyninin artık olmaması Apple’ın geleceğini nasıl etkileyecekti? Bu soru, ekonomistlerin ve teknoloji meraklılarının kafasını bir süre kurcalamış olsa da ‘Elma’nın başına bu senaryolardan hiçbiri gelmemiş gibi görünüyor. Apple, Jobs’tan sonra da büyümeye devam ediyor, hem de daha önce görülmemiş bir hızla.

HALEFİ ŞİRKETE İSMİNİ YAZDIRMAKTA ZORLANMADI
Steve Jobs’tan sonra Apple’ın başına şirketin içinden bir isim, Tim Cook getirildi. Apple’a önemli ticari başarılar kazandıran ( Üretim tesislerinin Amerika’dan Çin’e taşımasıyla ürün başına üretim maliyetini 8 dolar gibi oldukça düşük bir rakama çekilmesi gibi ) fikirleriyle tanınan Cook, şirketin başına geçtiği ilk günlerden itibaren varlığını hissettirmeyi başardı. Tabii reklamın iyisi kötüsü olmaz, Apple’ın Jobs’un vefatının getirdiği ilgiden de faydalandığı açık. Cook’un CEO olarak göreve başlamasının ardından Wall Street Journal’ın hazırladığı raporda, Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook’un, şirkette yaptığı küçük boyutlu değişikliklerle ‘ismini şirkete yazdırdığı’ iddialarına yer verildi.

COOK, ŞİRKET İÇİ İLETİŞİMDE DAHA ETKİN
WSJ’de yer alan makaleye göre Cook, çalışanlarına şirket çapında e-postalar gönderiyor ve onlarla Steve Jobs’a göre daha çok iletişim halinde bulunuyor. Çalışanlarıyla daha sıcak bir iletişim içerisinde olan Cook’un bu tavrı şirketteki verimliliği gözle görülür seviyede arttırmış gibi görünüyor. Bunların yanında Cook, Apple’ın büyük eğitim bölümünü de tekrar yapılandırarak ona kendi satış ve pazarlama kollarını kazandırdı. Cook’un Ürün Pazarlama Yardımcı Başkanı Phil Schiller ve Yurtdışı Satış Yardımcı Başkanı John Brandon’a daha fazla sorumluluk verdiği de gelen bilgiler arasında.

HİSSE DEĞERİ DE BAŞARININ KANITI
Jobs’un ölümünden sonra Apple için açıklanan birkaç rakama göz atacak olursak, şirketin New York Borsası’nda işlem gören hisse senetleri 552 dolara kadar yükseldi. Şirketin piyasa değeri de 514.7 milyar dolarla yeni bir rekor düzeye ulaştı. Şirket, kurucusu Steve Jobs’ın ölümünden bu yana yüzde 50 büyüme kaydetti. Jobs’ın hayatını kaybettiği 5 Ekim 2011’de şirketin hisse değeri 378.25 dolar düzeyindeydi. Apple hisseleri o günden bu yana 173 dolarlık yükseliş gösterdi. Apple’ın piyasa değeri de 162 milyar dolar artarak 514 milyar doların üzerine çıktı. Her ne kadar dha sonra ciddi bir düşüş yaşasa da hala hisse değeri geçmiş yıllara göre oldukça iyi bir performansa sahip. Apple, Microsoft, Cisco ve General Electric’in ardından piyasa değeri 500 milyar doları aşan dördüncü şirket oldu.
Tim Cook sadece ticari mali tablolarda başarı göstermekle kalmıyor. Apple’ın geleneksel ürünlerine verdiği numaralandırma sisteminden vazgeçmesi (Numara yerine ‘Yeni iPad’ isminin verilmesi gibi) de, şirketin geçirdiği büyük değişimi gözler önüne seren bir başka detay.

ELMA DEVRİMCİ KİMLİĞİNİ YİTİRİYOR MU?
Apple, Steve Jobs’tan sonra büyük bir ticari büyüme içerisine girmiş olsa da Cook’a ciddi eleştiriler yöneltilmiyor değil. Bu eleştirilerin en önemlisi ve belki de haklılık payı en büyük olanı Cook’tan sonraki dönemde Apple’ın ‘devrimci’ kimliğini kaybediyor olması. Bu eleştiriyi yöneltenler, Apple’ın bir sonraki hamlesinin içerik olarak çok merak edilmediğini ve Apple’ın hızla ticari açıdan son derece başarılı sıradan bir marka kimliğine dönüştüğünü iddia ediyorlar. Her ne kadar haklılık payı varmış gibi görünse de bu ve bunun gibi eleştirilerin ürünlerini daha büyük bir kitleye sunmayı amaçlayan şirketlerin sıklıkla karşılaştığı türden eleştiriler olduğunu unutmamak gerek.
İletişim ve teknoloji dünyasında kullanıcı dostu ürünlerİYle bir çığır açan Apple’ın, bundan sonraki dönemlerde de kendinden ve ürünlerinden söz ettireceği açık. Steve Jobs’ın açtığı yoldan ilerleyen ve kişiye bağlı değil de kurumsal kimliği ile büyümesine devam eden Apple’ın yeni ürünlerini tüm dünya gibi biz de merakla bekliyoruz.

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın