Crowns ChoiceTeknoloji

Stilinizi Yapay Zeka Belirleyecek

Özellikle kadınların her gün akıllarını kurcalayan en sıkıcı sorulardan biri ‘Bugün ne giysem?’sorusudur.

Gardırobun karşısında geçirilen dakikalar uzadıkça, kafaları daha çok karışan hanımların imdadına yine teknoloji yetişti. Yapay zeka bu kez gardırobunuza el atıyor.

Bir düşünsenize, uyanır uyanmaz dolabınızı açtığınızda size ‘günaydın’ diyecek ve bugün giymeniz gereken kıyafetleri size gösterecek. Bu her ne kadar akıllarınızda bir bilim kurgu filmi sahnesini canlandırsa da  böyle bir sitemin hayata geçmesi çok yakın.

Yeni geliştirilen bir yapay zeka programı sizin giyim tarzını öğreniyor ve size günlük kombininizin nelerden oluşması gerektiğini raporluyor.

Kaliforniya Üniversitesi ve Adobe firmasının ortak yürüttüğü projede, yapay zeka sistemi 2 farklı algoritmayla çalışıyor. Program öncelikle sizin tarzınızı benimsiyor ve kendi içinde hangi kıyafetleri beğenebileceğinizi belirliyor. Yapay zeka sizin hangi tarzda ayakkabılardan hoşlanacağınızdan, ne tarzda pantolon giyeceğinize kadar her şeyi belirliyor.

Size dair ip uçlarının öğrenen yapay zeka, daha sonra kolları sıvıyor ve sizin için bir stil danışmanı halini alıyor. O sizin yerinize ‘bu pantolonun üstüne bu kazak olur’, ‘bunu şu ayakkabıyla kombinleyerek daha şık olabilirsin’ diyor. Üstelik sizi hiç şaşırtmıyor. Yani beğenmeyeceğiniz hiç bir şeyi size göstermiyor.

Tekstil sektöründe hizmet veren perakende firmaları da programa oldukça ilgili. Firmalar bu sistemle kişiye özel kıyafetler tasarlamayı planlıyor. Sistemde şuan için çok fazla seçenek bulunmasa da moda sektörünün geleceği adına ümit vaadediyor. Sistemin en başarılı haline ulaştığı noktada moda sektörünün öncü markaları tarafından büyük ilgi göreceği söyleniyor.

Bir stil danışmanı yerine yapay zekanın stilinize karar vermesi moda sektöründe önümüzdeki yıllarda bazı mesleklerin de yok olacağının sinyallerini de veriyor.

Sistem hayata geçtiğinde hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça ilgi çekecek gibi gözüküyor.

Similar Articles
Geçmişten Gelen 6 Moda TrendiDemode Olmamak İçin İpuçlarıUçan Arabalar İçin Park Yeri HazırTsunamiden Sağ Kurtuluş KapsülüTeleskopik Çadırla Hayat Daha KolayDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın